TR
25 Kasım 2015 13:57

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSEDAK TOPLANTISININ AÇILIŞINI YAPTI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSEDAK TOPLANTISININ AÇILIŞINI YAPTI Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 31. toplantısının açılışını yaptı. Toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, İslam Kalkınma Bankası (İKB) Başkanı Ahmed Muhammed Ali Al Madani ve yerli yabancı çok sayıda iş adamı katıldı.
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSEDAK TOPLANTISININ AÇILIŞINI YAPTI
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSEDAK TOPLANTISININ AÇILIŞINI YAPTI
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSEDAK TOPLANTISININ AÇILIŞINI YAPTI
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSEDAK TOPLANTISININ AÇILIŞINI YAPTI
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSEDAK TOPLANTISININ AÇILIŞINI YAPTI

İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantı Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Açılış toplantısında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve İSEDAK Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, üye ülkeler arasında teşkilat içi ticaret oranı yüzde 20 seviyesine yaklaştığına dikkat çekerek "Bugün İslam İşbirliği Teşkilatı nüfusunun büyük bölümü aşırı yoksulluk sınırlarında hayata tutunmaya çalışıyor. Bir tarafta ihtiyaçlarını karşılayamayan insanlar varken bir taraftan da milyarlarca dolar şatafat için harcanabiliyor. Kardeşliğimiz ne kadarsa Müslümanlığımız da o kadardır" dedi.

İSEDAK'ın bu dönemde kritik rol oynayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İSEDAK proje finansman çerçevesinde 2 yılda 22 projenin uygulanmış olmasını memnuniyetle karşılıyorum. İSEDAK bünyesinde mali işbirliği noktasında aktif katılım sağlanan çok önemli çalışmalar bulunuyor. Bu yıl ülke olarak G-20'de takdir edilen bir ev sahipliği yaptık, önümüzdeki yıl da ülkemizde önemli zirvelere ve toplantılara ev sahipliği yapacağız" ifadelerini kullandı.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise Türkiye'nin İslam Dünyası'nın içindeki dayanışmanın artması için büyük gayretlerde bulunduğunu belirterek, "Küresel ekonomik krizden beri dünya zor zamanlar geçiriyor. Ekonomik ve siyasi dengeler değişiyor. Yeni bir küresel dönemin sancıları yaşanıyor. İslam Dünyası olarak bizler bu gelişmeleri iyi okumalıyız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından İSEDAK toplantısı imza töreni ve aile fotoğrafı ile sona erdi. İSEDAK etkinlikleri 26 Kasım 2015 Perşembe Günü Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi ile ilgili özel oturumlarla devam edecek.

İSEDAK, ilk toplantının yapıldığı 1984 yılından beri her sene toplanmaktadır. Üye ülke bakanları nezdinde gerçekleşen bu toplantılar; haberleşme, ulaştırma, enerji, teknik işbirliği, ekonomi, alt yapı ve bayındırlık konularında vb. yapılmaktadır. Komite, bakanlar düzeyinde toplanmaktadır. Türkiye, Daimi Komite Başkanlığı görevini yürütmektedir.