TR
11 Haziran 2017 23:59

CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN, "KIZILAY BAĞIŞÇILAR ÖDÜL TÖRENİ VE İFTAR PROGRAMI"NA KATILDI

CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN, "KIZILAY BAĞIŞÇILAR ÖDÜL TÖRENİ VE İFTAR PROGRAMI"NA KATILDI Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "Kızılay Bağışçılar Ödül Töreni ve İftar Programı"na katıldı.
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, "KIZILAY BAĞIŞÇILAR ÖDÜL TÖRENİ VE İFTAR PROGRAMI"NA KATILDI
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, "KIZILAY BAĞIŞÇILAR ÖDÜL TÖRENİ VE İFTAR PROGRAMI"NA KATILDI

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen programa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve eşi, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve eşi, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ile çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, "Yardımlaşma ve dayanışma kültürümüzün Kızılay gibi kurumsal yapılarına sahip çıkarak ülkemizin ve dünyanın daha güvenli bir hale gelmesine katkı sağlamış oluruz." dedi

Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara yönelik yardımlarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, dünyanın en büyük mültecilere yardım operasyonunu, kimseye ihtiyaç duymadan kendi başına yürütebiliyorsa bunda Kızılay'ın çok büyük rolü vardır." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kuruluşundan bugüne kadar bu güzide kurumun çatısı altında hayırlı faaliyetlere imza atmış olan kişilerden hayatlarını kaybetmiş olanlara rahmet dileyerek, konuşmasına şöyle devam etti: "15 Temmuz'da Genelkurmay Başkanlığı binasında darbeciler tarafından alçakça şehit edilen Türk Kızılayı Küçükesat Şube Başkanı Serhat Önder kardeşimi burada özellikle yad ediyorum. Kızılayın çadır üretim atölyesinde çalışan ve 15 Temmuz'da Genelkurmay'ın önünde helikopter ateşiyle yaralanarak gazi olan kardeşimize ve oğluna şükranlarımı sunuyorum. Simit alamayan çocuklara verilmek üzere, o günkü harçlıkları olan 27,5 lirayı kendi aralarında toplayıp öğretmenleri vasıtasıyla Kızılaya ulaştıran Siirtli beş yavrumuza, öğrencilerimize o kocaman yürekleri için teşekkür ediyorum. Soma'daki maden kazasında hayatını kaybeden madencimizin cansız bedenine sarılan Kızılay battaniyesini başkalarının da ihtiyacı olabileceği düşüncesiyle getirip, Kızılayımıza teslim eden kardeşimizi muhabbetle kucaklıyorum. Kızılayımızın İstanbul'daki toplum merkezinde aldığı eğitimle iyi bir hattat olma yolunda ilerleyen Halepli Muhammed Helal evladımızı tebrik ediyorum. Bunlar tüm faaliyetleriyle doğrudan insan hayatına dokunan bir kurum olan Türk Kızılayında yaşanan on binlerce, yüz binlerce hikayeden sadece bir kaçı. Savaş alanında yaralanan askerlerimize yardım etmek için kurulan ve zamanla tüm mağdurların, mazlumların umudu haline gelen Kızılayımızın, dünyanın dört bir yanında yürüttüğü faaliyetleri takdirle takip ediyoruz. Türk Kızılayı faaliyetlerini sadece Türkiye'de değil, dünyanın dört bir yanında sürdürüyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke geneline yayılan 700 şubesiyle Türkiye'nin en yaygın sivil toplum kuruluşlarından biri olan Kızılayın, yurt içindeki ve dışındaki tüm çalışmalarına destek vermeyi bugüne kadar nasıl sürdürdülerse, bundan sonra da sürdüreceklerini söyledi. 

Yaşadıkları tecrübelerin kendilerine doğal afetlere ve krizlere karşı daima en üst düzeyde hazırlıkta olmaları gerektiğini gösterdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk Kızılayı ile şu 15 yıllık Başbakanlığım ve Cumhurbaşkanlığım döneminde hamdolsun bunu başarmanın, her geçen gün daha ileri gitmenin gayreti içerisinde olduk. Nerede olursa olsun, sıkıntıya düşen insanlarımızın gözlerinin ilk aradığı şey, Kızılay amblemidir. Çünkü insanlar çok iyi biliyorlar ki şayet bu amblem varsa Kızılay oradadır. Kızılayın orada olması da karınlarını doyurabilmeleri için, ihtiyaç duydukları yemeğin, barınabilmeleri için gereken çadırın, kendilerini soğuktan koruyacak battaniyenin bulunduğu anlamına geliyor. Sadece bu kadar da değil, eğer hastamız bulunuyor ve kana ihtiyaç duyuyorsak gözümüz yine Kızılay ambleminin olduğu binayı arayacaktır. Öğrenci yurtlarından huzurevlerine kadar, diğer pek çok hizmeti de bunlara ilave etmemiz gerekiyor. Ayrım gözetmeksizin muhtaç olan herkese sunduğu bu hizmetlerle Türk Kızılayı kendi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olmayı ziyadesiyle hak etmiş bir kuruluştur. Van'dan Pakistan'a, Simav'dan Somali'ye, Suriye ve Irak sınırlarımızdan Arakan ve Bosna Hersek'e kadar her yerde Kızılay amblemi altında hizmet veren başkanından gönüllüsüne kadar herkesi bir kez daha tebrik ediyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül alan bağışçıları tebrik ederek, "Rabbimden bizlere ramazana ulaştırdığı gibi sağlık ve afiyet içinde bayrama da bizleri kavuşturmasını niyaz ediyorum. Ülkemizin ve milletimizin bekası için canlarını veren tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Rabiamızı da unutmayalım diyorum. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışıyla geleceğe yürüyelim diyorum. Bu ülkü yolunda yurt içinde ve dışında kahramanca mücadele veren güvenlik güçlerimize buradan selamlarımızı, muhabbetlerimizi iletiyorum. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum." şeklinde konuştu.