TR
19 Mart 2017 19:33

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, "TÜRKİYE ESNAF BULUŞMASI"NA KATILDI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, "TÜRKİYE ESNAF BULUŞMASI"NA KATILDI Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Türkiye Esnaf Buluşması" programına katıldı.
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, "TÜRKİYE ESNAF BULUŞMASI"NA KATILDI
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, "TÜRKİYE ESNAF BULUŞMASI"NA KATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğünce düzenlenen "Türkiye Esnaf Buluşması" programına katıldı. Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin ve esnaf teşkilatları temsilcileri katıldı.

"VEFALI TÜRK GELDİ DİYE KARŞILARLAR"

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnaf teşkilatının toplum hayatındaki önemine vurgu yaparak, "Esnaf ve sanatkarlarımız bu ülkenin kurucu unsurudur. Balkanlardan Afrika'ya gittiğiniz her yerde "İşe vefalı Türk geldi" diye karşılanırsınız. Bunun altında esnaf ve sanatkarlarımız vardır. 15 Temmuz hain darbe girişiminde teröristler sivillerin üzerine mermi yağdırırken onlara ilk karşı duranlar esnaflarımız oldu." dedi.

"ESNAFIMIZIN ÖNEMİNİN FARKINDAYIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dayanışma ruhunun olduğu bir millet yıkılamaz. Bizde esnaf ahidir yani kardeştir. Yani eli açıktır. Yani cömerttir. Biz esnaf ve sanatkarlarımızın ülkemiz için ne kadar önemli olduğunun farkındayız." diye konuştu. Ekonomide esnaf için yaptıkları düzenlemelere değinen Erdoğan,
"Kobilere ve öncelikli olarak da küçük işletmelere faizsiz kredi imkanı sağlandı. Vergilerini düzenli ödeyen esnaf ve sanatkarlarımız yüzde 5 vergi indiriminden faydalanabiliyor. Tüketicimizin sebze ve meyveleri uygun fiyatta tüketebilmesi için yeni adımlar atılıyor." şeklinde konuştu.

"ESNAFI SIKINTIYA SOKMAYA KİMSENİN HAKKI YOK"

"Üretici-Tüketici arasındaki fiyat makasını azaltacak yeni uygulamalar geliştiriliyor. Depolama, üretim imkanlarının iyileştirme çalışmaları yürütülüyor. 30 binden fazla, yarısı kadın olan girişimcilerimiz KOSGEB marifetiyle iş hayatına atıldı." diyen Erdoğan, "Öyle hikayeleri var ki gözlerinizin yaşarmaması mümkün değil. Göknur Kardeşimiz gibi. Aldıkları desteklerle kendi işinin patronu oluyor. O moralle de biiznillah kanseri yeniyor. Adıyamanlı Naile Şahin kardeşimiz kendi gıda markasının sahibi oluyor. Daha birçok örnek..." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "1990'lar esnaflarımızın tarihinde ilk defa sokaklara dökülüp gösteri yaptığı yıllardı. Bu sıkıntıları esnafımıza yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur." değerlendirmesinde bulundu.

"ŞİMDİ SIRA MİLLETTE"

Konuşmasında 16 Nisan'daki anayasa referandumuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Lideri Sayın Bahçeli'ye milletim ve Cumhurbaşkanlığı adına teşekkür ediyorum. Ama işimiz bitmedi. Onlar görevini yaptı. Şimdi sıra millette. Bizde. 16 Nisan'da istikrarlı, müreffeh bir Türkiye için evet mi?" diye konuştu.