TR
11 Şubat 2017 15:48

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ SEMPOZYUMU'NA KATILDI.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ SEMPOZYUMU'NA KATILDI. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, SETA tarafından düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Sistemi Sempozyumu'nda konuştu.
  • CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ SEMPOZYUMU'NA KATILDI.
  • CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ SEMPOZYUMU'NA KATILDI.
  • CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ SEMPOZYUMU'NA KATILDI.

 

"MİLLET NE DERSE O OLACAK"

Cumhurbaşkanlığı Sistemi Sempozyumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Olay bir sistem mücadelesidir. Erdoğan'dan sonrası ne olacak? Millet ne derse o olacak, Allah ne derse o olacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Sistemi Sempozyumu'nda 16 Nisan'da gerçekleşecek referandumda son sözü milletin söyleyeceğini kaydetti. Haliç Kongre Merkezi'ndeki Cumhurbaşkanlığı Sistemi Sempozyumu'na Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, milletvekilleri ve çok sayıda akademisyen katıldı.

"TEMELDEN DÜZELTİYORUZ"

Türkiye'nin son iki yüz yıldır demokrasi alanında çeşitli tecrübelerden geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siyasi istikrarsızlık, beraberinde ekonomik ve sosyal sorunları da getirmektedir. Cumhuriyetimizin geçmişi 93 yıl iken, şu anda 65. hükümet iş başındadır. Hale bakın. Bir başka ifadeyle ülkemizde hükümetlerin ömrü 16 ay bile değildir. Türkiye böylesine kısa ömürlü hükümetler tarafından yönetilirken, benzer şartlarda gelişme, kalkınma, büyüme yarışına girdiği ülkelerin hepsi tarafından birer birer geçilmiştir. 25 gün ömrü olan hükümetler olmuştur bu ülkede. Böyle devlet yönetilir mi? Bunu yönetmeye çalıştılar. İşte şimdi biz bunu temelden düzeltiyoruz." dedi.

"DERİN VE DÜŞÜNDÜRÜCÜ ARKA PLAN"

"Son 200 yıllık arayışlarımız, Cumhuriyet dönemindeki tecrübelerimiz ve özellikle son yıllarda yaşadıklarımız bize bir gerçeği gösteriyor. Şayet ülke ve millet olarak hedeflerimize ulaşmak istiyorsak öncelikle güçlü, etkin, yetki ve sorumluluk sahibinin tam olarak belli olduğu bir yönetim sistemine ihtiyacımız vardır." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Esasen bugün üzerinde konuştuğumuz Cumhurbaşkanlığı Sistemi konusu, öyle bir anda, bir günde, bir yılda ortaya çıkmış değildir; gerisinde işte böylesine derin ve düşündürücü bir arka plan vardır." diye konuştu.

"BEKA SORUNUNUN EN DOĞRU ÇÖZÜM YOLU"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kesinlikle bu mesele bir cumhuriyet meselesi değildir. Mesele kesinlikle demokrasi meselesi, özgürlük meselesi de değildir. Tartıştığımız sistem Türkiye'nin ve Türk milletinin asırlardır devam eden beka sorununun en doğru çözüm yoludur. Mesele budur. Cumhuriyetin ilanından 1950'deki çok partili hayata geçişimize kadar olan dönemin adına 'demokrasi' diyen ya kendini kandırıyor ya da bizi kandırmaya çalışıyor. Bu dönemin adı tek parti yönetimidir." değerlendirmesinde bulundu.

 " TABİİ Kİ 'EVET' DİYORUZ "

"Benim 16 Nisan'a dahi çıkacağıma dair bir garanti var mı? Dolayısıyla biz burada bir sistem mücadelesi veriyoruz. Olay bir sistem mücadelesidir. Erdoğan'dan sonrası ne olacak? Millet ne derse o olacak, Allah ne derse o olacak." diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunlar da 'küçük olsun bizim olsun' diyerek uzun zamandır bu ülkenin ayağına pranga vurarak yola devam etmek istediler. Ama bu dönem artık bitiyor. Artık 'büyük olsun hepimizin olsun' anlayışını yükseltmenin zamanı. Anayasa değişikliği işte bu yaklaşımla güçlü, büyük ve müreffeh Türkiye'nin önünü açıyor. Bu sisteme şahsımın değil, ülkemizin, milletimizin ihtiyacı var. Bir başka ifadeyle şahsım için değil, şahsımın desteği ve katkısıyla ülkemiz için, bu yiğit milletin geleceği için cumhurbaşkanlığı sistemine geçiyoruz. Böyle bir sisteme 'evet' denmez de ne nedir? Tabii ki 'evet' diyoruz."