TR
11 Kasım 2017 19:45

CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN ERDOĞAN, ”KÜLTÜREL MİRASI İHYA RESTORASYON PROJELERİ TANITIM PROGRAMI”NA KATILDI

CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN ERDOĞAN, ”KÜLTÜREL MİRASI İHYA RESTORASYON PROJELERİ TANITIM PROGRAMI”NA KATILDI Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan “Kültürel Mirası İhya Restorasyon Projeleri Tanıtım Programı”na katıldı.
  •  RESTORASYON PROJELERİ TANITIM PROGRAM
  •  RESTORASYON PROJELERİ TANITIM PROGRAM

Yenikapı Etkinlik Alanı’nda gerçekleşen programa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişten bugüne Fatih'te ihya ve inşa edilen eserlerin anlatıldığı video mappingi izlerken çok mutlu olduğunu ve iftihar ettiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fatih Sultan Mehmet gibi tarihi bir şahsiyetin ismini taşıyan bu ilçemizin, bu belediyemizin şanına yakışır hizmetler içinde olduğunu görmekten memnuniyet duyuyorum. Bu Fatih'te o selatin camilerin ara bölgelerindeki yüzlerce mescidi, o malum, tarihi inkar edenler yıktılar. Onlar yıktı biz ise inşa ediyoruz, ihya ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, enerjide yoğun bir üretimin yaşandığı dönemden geçildiğini ve bunun devam edeceğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan,
"Bundan sonra hamdolsun, medeniyetimizin hem ihyası hem inşası için çok daha fazla gayret gösterme imkanına sahibiz. Fakat ben valilerimiz, belediye başkanlarımızdan rica ediyorum; lütfen şu dikey yapılaşmaya illerimizde, ilçelerimizde müsaade etmeyelim. Bu konuda, bizim mimari anlayışımızda yatay mimari esastır, biz buna odaklanmalıyız. Fevkalade şartların dışında buna odaklanmamız halinde şehirlerimizin çok daha güzel olduğunu, çok daha farklı olduğunu göreceksiniz. Şehirlerimizin çirkin binalarla kirletilmesine daha fazla tahammül edemeyiz. Köylerimizi, yaylalarımızı çirkin yapıların istila etmesine izin vermemeliyiz. Sadece ihtiyaca, skora veya kemiyete değil; kaliteye, estetiğe, keyfiyete de önem vermek zorunda olduğumuz bir döneme girdik. Bakanlıklarımızdan belediyelerimize, meslek kuruluşlarımızdan vatandaşlarımıza kadar herkesi, bu yeni anlayış doğrultusunda çalışmalarını gözden geçirmeye davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Restorasyon deyince aklımıza içimizi acıtan nice görüntü de geliyor. Ülkemizde tüm gayretlerimize rağmen hâlâ önüne geçemediğimiz şekilde tarih ve kültür cellatları kol geziyor. Güya aslına uygun şekilde restore edilen ama duvarlarındaki horasan sıvalarının kazınıp üzeri çimentoyla, kumla kaplanan nice eserler duyduk, gördük. Restorasyon adı altında asırlık taşları, tuğlaları sökülüp yerine kalıpla çimento dökülen nice surlar, binalar duyduk, gördük. Her santimi el emeği, göz nuru ahşap işleme kapıları; pençeleri, pervazları sökülerek, yerine plastik ürünler konulan nice konaklar, evler duyduk ve gördük. Bir dönem tarihi camileri yıkma, yıkılamayanları da depo, işyeri, hatta ahır olarak kullanma, açma modası vardı. İstanbul başta olmak üzere Anadolu'nun dört bir yanında bu tahribatın izlerini halen görüyoruz. Restorasyon adı altında sergilenen tarih ve kültür facialarının bu anlayıştan bir farkı yoktur." dedi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, “İstanbul’un korunması, gözetilmesi, bağrında taşıdığı tarihi zenginlik emanetinin gelecek nesillere sağ salim bir şekilde miras bırakılması için bizlere ve kurumlarımıza önemli görevler düşmektedir. Hem merkezi hem yerel idarelerimiz talimatları tahtında bu açıdan da İstanbul’a hizmet etmenin mesuliyeti ve gayreti içersindedirler. İstanbul Valiliği olarak bizler gerek kapanan özel idaremiz gerekse onun yerine ikamet eden Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığımız marifetiyle İstanbul’da kültürel ve tarihi mirasın ihyasına en fazla harcama yapan kurumlardan biri olduk ve olmaya da devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Vali Şahin; İstanbul Valiliği, öz kaynaklarıyla taahhüt yükümlüğü sadece kendine ait olmak üzere çok sayıda kültürel mirası ihya etmiştir. Ayrıca İstanbul yerel yönetiminde bu hususta çalışan, gayret eden belediyelerimize % 80 gibi bir oranla destek vererek eski eserlerimizin ihyasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kültürel mirasın ihya edilmesi ve yaşatılması faaliyetlerimiz İstanbul’un elbette ki tamamını kapsamış ve İstanbul’un bütününe yayılmıştır.” diyen Vali Şahin, “2009-2017 yılları arasında İstanbul genelinde İl Özel İdaresi ve YİKOP tarafından tamamı karşılanan 112, Fatih ilçesinde de 172 tane olmak üzere toplam 284 kültür mirasımız, eserimiz ihya edilmiştir. Bu projeler için Fatih ilçesine 266, diğer ilçelere ise 421 milyon olmak üzere yaklaşık 688 milyon TL harcama yapmış durumdayız. Ayrıca yüzde 80 katkı payı sağlayarak Fatih ilçesinde toplam 488 proje için 103 milyon, diğer 38 ilçede 642 proje için 197 milyon olmak üzere yaklaşık 300 milyon TL harcama yapılmıştır. Harcamaların hepsini bir arada ele aldığımızda kültürel mirasın yenilenmesine harcanan parasal miktar 987 milyona baliğ olmuştur. Toplam eser sayısı ise 1414 olmuştur.” dedi.

Vali Vasip Şahin, ”Kültürel mirasımızın değerinin para ile ölçülemeyeceği bir yana, kültür ve tarihin bir arada muhteşem bir medeniyeti vücuda getirdiği bir dünya başşehrine hangi miktarda harcama yapılırsa yapılsın, yine de az kalacaktır.” sözlerini kaydetti.