TR
29 Eylül 2017 18:33

CUMHURBAŞKANIMIZIN EŞİ SAYIN EMİNE ERDOĞAN, "YEDAM'LA HAYATA DEVAM" ETKİNLİĞİNE KATILDI.

CUMHURBAŞKANIMIZIN EŞİ SAYIN EMİNE ERDOĞAN, "YEDAM'LA HAYATA DEVAM" ETKİNLİĞİNE KATILDI. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Yeşilay Danışmanlık Merkezinde (YEDAM) hayata tutunmayı başaran danışanların aileleriyle "YEDAM'la Hayata Devam" programında bir araya geldi.
  • "YEDAM'LA HAYATA DEVAM" ETKİNLİĞİNE KATILDI.
  • "YEDAM'LA HAYATA DEVAM" ETKİNLİĞİNE KATILDI.
  • "YEDAM'LA HAYATA DEVAM" ETKİNLİĞİNE KATILDI.
  • "YEDAM'LA HAYATA DEVAM" ETKİNLİĞİNE KATILDI.
  • "YEDAM'LA HAYATA DEVAM" ETKİNLİĞİNE KATILDI.
  • "YEDAM'LA HAYATA DEVAM" ETKİNLİĞİNE KATILDI.

Programa Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin’in eşi Şeyma Şahin, Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve çok sayıda davetli katıldı.

Yeşilay Genel Merkezinde düzenlenen programda Erdoğan, toplantıyı hayatın renkleriyle yeniden tanışma buluşması olarak gördüğünü vurgulayarak, bugünün bir şekilde bağımlılıklara teslim olanların azim ve kararlılığının kutlandığı bir gün olduğunu söyledi.

"BİZ HER ZAMAN GENÇ NÜFUSUMUZLA İFTİHAR EDERİZ"

Erdoğan, eğer bir sorunun teşhisi doğru konulur, uygun çözüm yolları keşfedilir ve kararlılıkla uygulanırsa bunun neler kazandırdığının görülebileceğini dile getirerek, "İşte bugün, yeni bir yaşama adım atan evlatlarımızın sevincine hep birlikte ortak oluyoruz. Bağımlılıklara karşı güçlü bir irade ortaya koyarak, temiz geçirdikleri bir yıla yakın süreyi, bugün taçlandırıyoruz. Cesaretleri ve iradeleri nedeniyle kendilerini tebrik ediyorum. Aynı şekilde ailelerini de kutluyorum. Zira bu tür süreçler ancak aile desteğiyle başarılı neticeler veriyor." diye konuştu.

Gençlere seslenen Erdoğan, bağımlılıklardan kurtulmanın sadece gençler için değil, onları çok seven aileleri ve içinde yaşadıkları toplum için de bir bayram sevinci olduğunu belirterek, şöyle konuştu:"Biz her zaman genç nüfusumuzla iftihar ederiz. Gençlerimizin sağlıklı, dinamik, özgüvenli, geleceğe yön veren bireyler olmalarını isteriz. Sizleri kazanmak, bizim için mutluluk sebebidir. Şimdi bir dal tuttunuz, aman o dalı bırakmayın! Çünkü o dal, sadece bir kere yaşayacağınız, telafisi olmayan hayat nimetine, geleceğe uzanan bir daldır. Allah bizleri kainatın en şerefli varlıkları olarak yarattı. Yaratıcımızın bize layık gördüğü mertebeyi biz heba etmeyelim, onun hakkını verelim. Hayat bu. Yanlışlarımız olabilir. Bazen merak, bazen kendi sınırlarımızı aşma çabası, bazen farklı olma dürtüsü, bazen arkadaşa, sosyal çevreye uyma çabası bizi farklı arayışlara götürebilir. Sorunlarımızı unutmak için birşeylere sığınabiliriz ama önemli olan, hayattaki yanlışlarımızı silecek bir iradeyi hep diri tutmaktır. Alacağımız profesyonel yardımlarla bağımlılıktan kurtulma azminde olmaktır. Sizleri, ailelerinizi bu çabanızdan dolayı kutluyorum."

" SANATLA ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ BİR RUH, HER TÜRLÜ RÜZGARA KARŞI DAYANIKLI OLUR”

Emine Erdoğan, medyanın bağımlılıkların yıkıcı yönünü doğru şekilde anlatması, önleyici ve rehabilite edici boyutları ön plana çıkarması gerektiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:"Bağımlılıklara düçar olmuş vatandaşlarımız umutlarını kaybetmesin. Her türlü bağımlılığa karşı önleyici, koruyucu, rehabilite edici çabaların meyve verdiğini görmek geleceğimiz için umuttur. Boşlukların neden olduğu bağımlılıkları önlemenin en güzel yolu, insan ruhunu beslemektir. Sanatla zenginleştirilmiş bir ruh, her türlü rüzgara karşı dayanıklı olur. Aynı şekilde sporla kazanılmış beden sağlığı zorluklara karşı direncimizi artırır. Toplum olarak bu konuda bir özeleştiri yapmalı, çocuklarımızı erken yaşta sanata ve spora yönlendirmeliyiz. Dünyada ve Türkiye'de artan bağımlılık oranlarından bahsederek, bu umut buluşmasına gölge düşürmek istemiyorum. Sadece bağımlılıklar konusunda büyük tehditler altında olduğumuzu bilelim ve tedbirlerimizi alalım. Bu bilinçle nelerin başarılabileceğinin en güzel örnekleri, bu salonda bulunuyor. Ben tekrar kendilerini tebrik ediyor, güzel gelecekler diliyorum. " ifadelerini kullandı.

 PİLOT UYGULAMALARA BAŞLADIK”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da bakanlık olarak Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Eylem Planı' kapsamında araştırma, sosyal ürün ve talep azaltımların da önemli sorumluluklar üstlendiklerini vurgulayarak bu alandaki çalışmaları anlattı.  Bağımlılıkla mücadelede tedavi kadar tedavi sonrası kişinin sosyal hayata uyumunun sağlanmasının önemine de değinen Bakan Kaya, "Bu konuda önemli bir sorumluluk üstlendik. Bakanlık olarak 'Sosyal Uyum Birimi'nin yapılandırmasını gerçekleştirdik, pilot uygulamalara başladık" şeklinde konuştu. 

 “BAĞIMLILIK SORUNU ÇOK YÖNLÜ VE HERKESİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI VE TOPYEKÛN MÜCADELE EDİLMESİ GEREKEN BİR ALAN”

Programda konuşan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, ailelerin tedavi sürecine katkısının tedaviyi olumlu yönde etkilediğini belirterek, “YEDAM’da hizmet alan bağımlı ve ailelerin verileri incelendiğinde; ailelerin 3 ve daha fazla görüşmeye katılması, bağımlının temiz kalma oranını yani başarı oranını yüzde 41 arttırmıştır.” dedi.

Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Bağımlılık sorunu çok yönlü ve herkesin elini taşın altına koyması ve topyekûn mücadele edilmesi gereken bir alan. AMATEM ve ÇAMATEM’lerde tıbbi tedavi görerek vücudu maddeden arındırılan bir bireyin bir sonraki aşaması ise ruhsal açıdan iyileştirilmesi. Zira tedaviden sonra döneceği ortam yine aynı ortam olacak, psikolojik olarak desteklenmediği için bağımlılığın tekrar nüksetmesi kaçınılmaz olacaktır. Buradaki en önemli ayak ise tıbbi tedaviden sonra bireyin sağlıklı bir rehabilitasyon sürecinden geçmesi, özgüven, problem çözme, hayır diyebilme gibi yaşam becerilerini kazanması ve ister meslek ister hobi olarak da yapabileceği ve sosyal hayata çabuk adapte olabileceği bir uğraşı edinmesi. Yeşilay da YEDAM ile tam olarak bunu gerçekleştiriyor.” dedi.

Programda YEDAM’da tedavi gören bir gencin hobi atölyelerinde hazırlamış olduğu ebru tablosu Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk tarafından, Emine Erdoğan’a takdim edildi. Emine Erdoğan da YEDAM danışan annesine danışan gıyabında bisiklet hediye etti.