TR
10 Kasım 2016 12:36

CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ATATÜRK, VEFATININ 78. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ATATÜRK, VEFATININ 78. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 78. yıldönümünde İstanbul’da düzenlenen iki ayrı törenle anıldı.
  • CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ATATÜRK, VEFATININ 78. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
  • CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ATATÜRK, VEFATININ 78. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
  • CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ATATÜRK, VEFATININ 78. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
  • CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ATATÜRK, VEFATININ 78. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 78’inci yılında İstanbul’da düzenlenen törenlerle anıldı. Atatürk için İstanbul’daki ilk tören, Taksim Cumhuriyet anıtı önünde gerçekleştirildi. Törene İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Kurtoğlu ve askerî erkan, siyasi parti temsilcileri, oda ve meslek örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Törende sırasıyla İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Musa Avsever ve Kadir Topbaş, Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koydu. Ardından saat 9:05’te sirenler çaldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının hatıraları için saygı duruşunda bulunulara İstiklal Marşı okundu.

CEMAL REŞİT REY’DE ATATÜRK ORATORYOSU

Atatürk’ün vefat yıldönümünde İstanbul’daki ikinci program ise Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı’na İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan,  İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Kurtoğlu katıldı. Programdaki konuşmaların ardından “10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası” etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda birinci olan öğrencilere hediyelerini almak üzere sahneye çıktı.

Yarışmada resim dalında 1. olan Pendik Tevfik İleri İlköğretim Okulu öğrencisi Naz Peri İrem Kurt, şiir dalında 1. olan Beylikdüzü Koç Ortaokulu öğrencisi Zeynep Berfin Güngör ve kompozisyon dalında 1. olan Üsküdar Haydarpaşa Lisesi öğrencisi Ceren Reyhan Yıldızay’a ödüllerini Vali Şahin verdi. Program, İstanbul Üniversitesi Vakfı Adıgüzel Okulları öğrencilerince sahnelenen Atatürk oratoryosu sonrası öğrencilerin, Vali Vasip Şahin ile hatıra fotoğrafı çekinmelerinin ardından sona erdi.