TR
25 Ocak 2018 10:44

“DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI VE BERATI TEVCİH TÖRENİ” YAPILDI

“DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI VE BERATI TEVCİH TÖRENİ” YAPILDI Aziz şehitlerimizin kıymetli ailelerine ve kahraman gazilerimize “Devlet Övünç Madalya ve Beratları”, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn. Fatma Betül Sayan Kaya ve İstanbul Valisi Vasip Şahin tarafından tevcih edildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve konuşmalar ile devam etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yaşandığı gece milletin büyük bir destan yazdığını ve bunu bütün dünyaya gösterdiğini belirterek, o gece ihanet şebekesine asla geçit verilmediğini söyledi.

Bakan Kaya, o gece Türkiye’nin bütün dünyaya örnek olacak bir demokrasi örneği sergilediğini ifade ederek, “Bu ülke üzerinde hain emeller kuranlar var. Dışarıda bunların destekçileri var. Bunların 15 Temmuz’da yaşananlardan ders almaları gerekirken hala almadıklarını görüyoruz. Hain emellerine farklı farklı yollarla devam ediyorlar. O gece asker kılığındaki teröristlerle, bu ülkenin tankları, topları ve silahlarıyla, bu milletin evlatlarına saldırdılar. O gece sizler tankları durdurdunuz ve o hain darbe girişimine geçit vermediniz.” diye konuştu.

“Rabbim Afrin’deki askerlerimizi muzaffer eylesin. Ayağına taş değdirmesin. Onları korusun.” diye dua eden Bakan Kaya, şehitlerin emanetlerine hep birlikte sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin de İbni Haldun’un “Coğrafya kaderdir.” sözünü hatırlatarak, Türkiye’nin coğrafi konumu gereği bu kaderi yaşadığını ifade etti.

Bu coğrafyanın Türkiye’ye birçok imkanlar sağladığını, ancak birtakım zorluklar da yaşattığını belirten Vali Şahin, “Bu coğrafyada ayakta kalmak, tutunabilmek için diğer milletlerden farklı bir fedakarlık içinde bulunmak zorundayız. Bizim milletimiz bin yıldır bu coğrafyada bu bedeli ödeyerek ayakta kalıyor. İnşallah kıyamete kadar da ayakta kalacak.” dedi.

Tören fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.