TR
22 Ocak 2018 16:26

GAZİLERİMİZE “DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI” TAKDİM EDİLDİ

GAZİLERİMİZE “DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI” TAKDİM EDİLDİ İlimizdeki gazilerimize “Devlet Övünç Madalya Ve Beratları”, Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, Aile Ve Sosyal Politikaları Bakanı Sayın Fatma Betül Sayana Kaya ve Vali Vasip Şahin tarafından tevcih edildi.

Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile İstanbul Valisi Vasip Şahin’in yanı sıra, milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, gaziler, gazi yakınları ve çok sayıda davetli katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şehit ve gazilere hitap ettiği mesajlarının okunmasıyla devam etti.

Madalya Töreni’nde konuşan Bakan Berat Albayrak;

“Tarihin her döneminde mukaddeslerimiz uğruna mücadele etmekten, vatanımıza namahrem eli değmesin diye canımızı feda etmekten hiçbir zaman çekinmedik. Yüz yıl önce Kurtuluş Savaşı’nda bizi parça parça bölmeye çalışanların buna gayret edenlerin nasıl Çanakkale’de, Sakarya’da mücadele ettiysek bugün de tüm vatan toprağımıza göz diken hainlerin kökünü kurutmak için aynı azim ve kararlılıkla mücadele ediyoruz. Bu mücadelenin kuşkusuz en büyük kahramanları siz şehit ve gazilerimiz ve onların aileleridir” dedi.

Zeytin Dalı Harekat’na da değinen Bakan Albayrak;

“Kimsenin toprağında gözümüz yok. Milli çıkarlarımız neyi gerektiriyorsa vatandaşımızın huzuru için ne lazımsa gerek yurtiçi ve yurtdışında her türlü hamleyi yapmaktan çekinmeyeceğiz. Eskiden savaşlar daha mertçeydi. Şimdi yanımıza bakıyoruz arkamıza bakıyoruz hainleri görüyoruz. Allah bu millete mert ve yiğit düşman nasip etsin. Biz sabrettik, tüm bu mücadelede konunun detaylarını muhataplarımıza tek tek anlattık. Tüm bu yapılan yanlışlardan dönülmesi noktasında hep uyardık” ifadelerini kullandı.

Törende konuşan Bakan Fatma Betül Sayan Kaya şunları kaydetti:

“Bugün size ‘Devlet Övünç Madalyası’ takdim edeceğiz. Bu nişanın nesiller boyu sizin gururla şerefle taşıyacağınız bir devlet övünç madalyası olduğuna inanıyoruz. Nesilden nesile evlatlarınıza torunlarınıza aktaracağınız ve hakettiğiniz bir madalya olduğuna inanıyoruz. Dün bizi çok duygulandıran bir video izledik. Afrin’de operasyonda olan bir mehmetçiğimize ‘Ailene ne söylemek istersin’ diye sorduklarında ‘Beklemesinler’ diyor.Vatan ve bayrak aşkı ile adeta bu vatan için savaşmaya gidiyorlar. Bu vatanı korumak için orada mücadele ediyorlar. Zeytin dalı harekatında görev yapan tüm mehmetçiğimizi ve kahraman ordumuzu Rabbim muzaffer eylesin. Biz bin yıldır bu topraklarda barış için adalet için hak için mücadele ettik. Vatanımızın her bir karış toprağı şehitlerimizin kanı ile sulanmış durumda ama bir karış toprağımızı bile vermedik bundan sonra da vermeyeceğiz” dedi.

Devlet Övünç Madalya Töreni’nin ikinci gününde gazilerimize fedakarlıklarından ötürü şükranlarını sunarak konuşmasına başlayan İstanbul Valisi Vasip Şahin;

“Biz devletin İstanbul’daki görevlileri olarak gazilerimizin, şehit yakınlarımızın emirlerindeyiz ve her zaman yanlarındayız. Bizim üzerimize düşen, en ufak bir görev olduğunda onu koşa koşa ve seve seve yapmaktır. Kendimizi başta yasal ama onun ötesinde vicdani olarak bu konuda görevli görüyoruz. Bugüne kadar diyaloğumuz iyi gitti bundan sonra da diyaloğumuzu güzel ve sıkı tutarsak bütün sorunlarımızı mutluluğa çevirmiş oluruz” şeklinde konuştu.

Tören, madalya ve berat takdiminin ardından fotoğraf çekimiyle sona erdi.