TR
09 Ocak 2018 20:37

SAYIN İÇİŞLERİ BAKANIMIZ, “GENEL GÜVENLİK VE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE TOPLANTISI”NA KATILDI

SAYIN İÇİŞLERİ BAKANIMIZ, “GENEL GÜVENLİK VE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE TOPLANTISI”NA KATILDI İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Ankara ve İzmir’den sonra 3’üncüsü İstanbul’da düzenlenen “Genel Güvenlik ve Uyuşturucu İle Mücadele Toplantısı”na katıldı. Toplantı, İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği bünyesinde gerçekleştirildi.

Toplantıya İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Jandarma Genel Komutanı Org. Arif Çetin, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğa. Bülent Olcay, çok sayıda muhtar ve zabıta personeli katıldı.

Toplantıda konuşan Süleyman Soylu, Ankara ve İzmir'in ardından üçüncüsü gerçekleştirilen toplantıyı diğer büyükşehirlerde de yapmayı planladıklarını ifade etti.

Soylu, bu toplantılar sayesinde hem şehirlerin güvenliğiyle ilgili tespitlerin yapılacağını, hem de hedef ve beklentileri, konunun taraflarıyla, yönetim ve uygulamadaki kişiler ile esasen kamuoyuyla istişare etme imkanı bulacaklarını ifade etti.

“TEKNOLOJİ YENİ SUÇ TÜRLERİ YARATIYOR”

Bakan Soylu, içeride uzun yıllardır mücadele edilen PKK'nın gerek uyuşturucu ticareti gerek terör faaliyetlerinin söz konusu olduğuna değinerek, diğer yandan gelişen teknolojinin yarattığı yeni suç türleri ve mevcut suçların kapasitesinin artması tehlikesinin oluştuğunu belirtti.

Eskiden sadece haşhaş yapraklarıyla veya kenevirden yapılan uyuşturucu ile mücadele edildiğini aktaran Soylu, şimdi çok daha öldürücü olan sentetik uyuşturucuların çıktığını, bir başka suç sahası olan siber suçlarla da karşı karşıya olunduğunu dile getirdi.

“FETÖ’DEN 2017 YILINDA 48 BİN 305 KİŞİ TUTUKLANDI”

FETÖ'ye yönelik operasyonlardan söz eden Bakan Süleyman Soylu, "Türkiye’de bana sorarsanız güvenlik konusunda bir milat olan 15 Temmuz hadisesini yaşadık. Devleti bir virüs gibi sarmış FETÖ terör örgütünün darbe girişimini 16 Temmuz sabahı bastırdık. Ancak, kamuda yarattığı ve özellikle bizlerin görev sahasında yarattığı tahribatı da inkar edemeyiz. 2017'de 48 bin 305 kişi tutuklanmıştır. Gözaltı sayısı bunun yaklaşık üç katıdır. Tek başına bu rakamlar bile konunun vehametini ortaya koymaya yeterlidir. Nitelikli personel gerektiren kadrolarda oluşan açık ve ülke güvenliğini tesis etme gerekliliği hepimizin omuzlarındaki yükü kat kat arttırmıştır” dedi.

Yeniden bir yapılanmaya girdiklerini söyleyen Süleyman Soylu;
“Bir yandan bakanlık bünyesindeki rutin faaliyetlerimizde mücadelemize devam ederken öte yandan kendimizi yeniledik ve eksiklerimizi kapattık. Personel noktasında bütün birimlerimizde, jandarmamızda, emniyette, sahil güvenlikte ciddi alımlar gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.

İstanbul’un medeniyetler şehri olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Vali Vasip Şahin ise şunları kaydetti:

“İstanbul bütün örgütlerin, bütün suç unsurlarının yuvalanmaya çalıştığı ve kendini göstermeye çalıştığı ve özellikle terör örgütlerinin propagandatif anlamda da kendilerince uygun zemin olarak gördükleri bir şehirdir. Dolayısıyla burada her zaman bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Tüm personelimiz, jandarmamız, emniyet birimlerimiz, sahil güvenlik birimlerimiz ve kaymakamlarımız, güvenlik noktasında gecelerini gündüzlerine katarak İstanbul’u huzurlu bir kent olarak korumaya gayret ediyorlar.”

“En büyük destekçilerimiz Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, ilçe belediyemiz ve değerli muhtarlarımızdır. İstanbul’da çok güzel bir diyalog var. Bütün görevli birimler iyi niyetle ve samimiyetle aynı hedefe yönelmiş, aynı azimle çalışmaktadırlar. Bu oluşan sinerjiyi biz çalışmalarımıza yansıtarak daha başarılı daha verimli sonuçlar almaya çalışıyoruz.”

İstanbul’un en az New York, Paris ve Londra kadar güvenli olduğunu belirten Vali Şahin; “Risklerimizin farkındayız ve birtakım olaylardan ders alarak eksiklerimizi tamamlayarak yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Toplantıda yapılan konuşmaların ardından başlatılan panelde muhtarların talepleri de dinlendi.