TR
19 Kasım 2015 19:54

"İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI 5. SAĞLIK BAKANLARI KONFERANSI" KAPANIŞ OTURUMU

"İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI 5. SAĞLIK BAKANLARI KONFERANSI" KAPANIŞ OTURUMU Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla İslam İşbirliği Teşkilatı 5.Sağlık Bakanları Konferansı'nın kapanış oturumu düzenlendi.
  • "İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI 5. SAĞLIK BAKANLIĞI KONFERANSI" KAPANIŞ OTURUMU
  • "İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI 5. SAĞLIK BAKANLIĞI KONFERANSI" KAPANIŞ OTURUMU

Kuran'ı Kerim tilavetiyle başlayan program, konuşmalarla devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanları Toplantısı kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, dünyada giderek derinleşen terörizm ve mülteci sorunlarının merkezinde Müslüman toplumlar ve İslam dünyasının yer aldığını söyledi.

Erdoğan, "Diğer ülkelerde terörizme ve mülteci krizinin yol açtığı sorunlara karşı artan tepkiler, topyekun İslam dünyasına, tüm Müslümanlara yönelmeye başladı. Suriye başta olmak üzere bölgemizde yaşanan insani dramlar devam ederken, şimdi bir de Müslümanlara yönelik nefret saldırılarının, ırkçı tutumların yükselişiyle karşı karşıyayız" dedi.

"Dünyadaki 1,7 milyar Müslümanın izzetini, bir avuç teröristin insafına terk edemeyiz, terk etmemeliyiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu aziz dinin sahibi ve koruyucusu, elbette yüce Allah'tır ama biz Müslümanların da en azından kendi haysiyetimize, kendi istiklalimize, kendi istikbalimize daha sıkı şekilde sahip çıkma sorumluluğumuz vardır" ifadelerini kullandı.

"Sağlık alanında katettiğimiz mesafe tam bir devrimdir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sistem, altyapı, insan kaynağı ve hizmet kalitesi bakımından sağlık alanında katedilen mesafenin tam bir devrim olduğunu söyleyerek, "Öyle ki kendi vatandaşlarımız yanında her yıl yurt dışından gelen 400 bin kişiye de sağlık hizmeti verebilir hale geldik. İlaveten Suriye ve Irak'tan ülkemize gelen 2,5 milyon kardeşimizin sağlık hizmeti ihtiyaçlarını da yine aynı sistem içinde, hiçbir ciddi aksaklığa meydan vermeden karşılamayı başardık." diye konuştu.