TR
10 Mayıs 2018 13:14

İSTANBUL 1. KONUT KURULTAYI BAŞLADI

İSTANBUL 1. KONUT KURULTAYI BAŞLADI Vali Vasip Şahin, İstanbul Valiliği ev sahipliğinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi katkılarıyla gerçekleştirilen “İstanbul 1. Konut Kurultayı”na katıldı.

Kurultayda, yeni kentsel gündem ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri bağlamında, İstanbul özelinde, konut politikaları, barınma sorunu ve kentleşme konularının tartışılarak ileriye yönelik stratejilerin belirlenmesi amaçlanıyor. Ana teması “Güvenli Yaşam Alanları ve Erişilebilir Konut” olarak belirlenen kurultay, dört alt başlık altında tartışmaya açılıyor.
 
“Konut Üretiminde Yeni Yaklaşımlar ve Politikalar Arayışında Mevcut Uygulamalar, Yaşam Kalitesi: Herkes için Güvenli Yaşam Alanları Planlamak, Herkes İçin Erişilebilir Konut, Konutta Yenilikçi Tasarımlar” başlıklı konular, 10-11 Mayıs tarihleri arasında birçok öğretim üyesi ve konuşmacının katılımıyla ele alınacak.
 
Bugün başlayan kurultayda Vali Vasip Şahin’in yanı sıra projeye katkıları ve konuşmalarıyla, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Zorer Gedik de yer aldı.
 
İstanbul 1. Konut Kurultayı’nda konuşan Vali Şahin şunları kaydetti: “Valiliğimizin ev sahipliğinde bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz, İstanbul’daki konut politikaları, barınma sorunu ve kentleşme konularını tartışacağımız kurultayın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ana temasını “Güvenli Yaşam Alanları ve Erişilebilir Konut” olarak belirlediğimiz kurultaydaki çalışmalarla, ileriye dönük stratejilerin belirlenmesini hedeflemekteyiz. Dört alt başlık altında tartışmaya açılacak program ile birlikte, kadim medeniyetlerin beşiği olan şehrimizdeki yaşam kalitesini daha da arttırmayı ve İstanbul’umuzun simasını daha da güzelleştirmeyi temenni ediyoruz. Bugün ülke nüfusumuzun yaklaşık yüzde 90’ı şehirlerde yaşamaktadır. Günümüzde şehirlerin temel amacı, insan hayatını kolaylaştırmak ve zenginleştirmektir. Bulunduğumuz çağda her alanda hızlı bir değişim yaşanmakta, şehirlerin potansiyellerini yalnızca tarihî ve doğal güzellikler oluşturmamaktadır. Sanayi ve teknolojiye, sermaye yönetimine, modern altyapıya, şehrin güvenliği ve konut potansiyeline yapılan yatırımlar, şehirleri daha da yaşanabilir kılmaktadır.”
 
  İstanbul’un yüzyıllardır farklı kültürlerin, toplumların ve fertlerin yaşam alanı bulduğu bir dünya şehri olduğunu belirten Vali Şahin; konumu, tarihi, doğal güzellikleri, ulaşım imkânlarının fazlalığı ile çekici hale gelen şehrin yoğun göç aldığını ifade etti. “Bununla birlikte güvenlik sorunlarını en aza indirmek, konutların herkes için erişilebilir olması temel görevlerimiz arasındadır.” diyen Vali Vasip Şahin sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul’umuz her kültürden insanı bünyesinde muhafaza etmektedir. Farklı bölgelerimizden şehrimize gelerek yaşamlarını burada devam ettirmeye karar veren vatandaşlarımız, kültür şoku yaşayabilmekte, aidiyet sıkıntısı çekebilmektedir. Refah düzeyinin farklılaşması, konuta ulaşılabilirliği de etkilemekle birlikte şehir içinde patronaj grupları oluşmaya başlamaktadır. Amacımız, şehrimizin her türlü imkânından tüm vatandaşlarımızın faydalanabilmesi, İstanbul’un eşsiz güzelliğinin tadına varabilmesidir. Kurultay sayesinde, bu kapsamda gelişen; göç ve barınma sorunu, yaşam kalitesi, kentli kimliği, kentsel dönüşüm gibi konu başlıklarını da ele alarak, vatandaşlarımızın hayat kalitesini arttırmayı umut ediyoruz.”
 
Vali Vasip Şahin; hem çevre, hem de kaliteli konut kazanımının olacağı ve yaşam kalitesinin de yükseleceği yatırımların, öncelikli hedefleri arasında olduğuna dikkati çekti. “Marka şehir olmak; strateji, yöntem ve tekniklerin kentler için de kullanılması anlamına gelir ve güven kavramını içerir.” diyen Vali Şahin; markalaşmayı sağlayan en önemli araçlardan birinin de kentsel dönüşüme, yeni konut politikalarına dair yapılan yatırımlar olduğunu söyledi. Böylece zengin kültürel ve doğal değerlere sahip İstanbul’un, dünyanın örnek şehirleri arasında öne çıkacağı vurgusunu yaptı.
 
Yapılan yatırımlar ve organizasyonlar ile İstanbul’un, dünya kentleri sıralamasındaki yerini daha da güçlendirdiğini ifade eden Vali Vasip Şahin; İstanbul 1. Konut Kurultayı’na ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Kurultayın; sorunların paylaşılması, konut üretiminde son gelişmelerin öğrenilmesi ve yeni stratejilerin belirlenmesi adına önemli bir organizasyon olduğunu ifade ederek konuşmasına son verdi.