TR
24 Ocak 2018 13:09

İSTANBUL KALKINMA AJANSI’NIN “16. KALKINMA KURULU TOPLANTISI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İSTANBUL KALKINMA AJANSI’NIN “16. KALKINMA KURULU TOPLANTISI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın “16. Kalkınma Kurulu Toplantısı”na katıldı.

İstanbul Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen Kalkınma Kurulu Toplantısı’na; Yönetim Kurulu Başkanı İstanbul Valisi Vasip Şahin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Yönetim Kurulu Üyesi İstanbul Ticaret Odası Başkanı Öztürk Oran katıldı.

Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

“İstanbul Kalkınma Ajansı, kurulduğu 2009 yılından bu yana ekonomik ve sosyal kalkınmayı tüm boyutlarıyla ele alarak çalışmalarını sürdürmektedir.” diyen Vali Şahin, ” Ekonomik kalkınmaya yönelik projelerinde İstanbul’un yüksek ekonomik performansıyla Türkiye ekonomisinin dünyaya açılan penceresi olduğu şuuruyla hareket etmektedir. Sosyal kalkınma için eksik kalan ve ihtiyaç duyulan tüm alanlara gereken desteği sunmaktadır. İstanbul’da uyguladığımız kalkınma yaklaşımında her aşamada katılımcılığı öngörüyoruz. Kalkınma Kurulumuzun toplanması da katılımcılık ilkesinin hayata geçirilmesine güzel bir örnektir. “ diye konuştu.

“SOSYAL HAYATI İYİLEŞTİRMEK, KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÇABALIYORUZ”

Vali Şahin, ”Kalkınma Kurulu, Ajansın yıllık faaliyetlerini değerlendirmek ve bölgenin sorunlarına, potansiyeline ve önceliklerine yönelik olarak Yönetim Kuruluna tavsiyelerde bulunmakla görevlidir. Kalkınma Kurulu, özellikle bölge kalkınma stratejisinin, bölgenin sorunlarına makul ve etkili çözümler üretecek şekilde hazırlanması yönünde yoğun olarak katkı sağlamaktadır. Ajansımızı hepiniz yakından tanıyorsunuz ancak sizleri çalışmalarımız hakkında kısaca bilgilendirmek istiyorum. Ülkemizin milli kalkınma hedeflerine bağlı kalarak hazırladığımız İstanbul Bölge Planı çerçevesinde program temaları tasarlıyoruz. Program hedeflerimizi ve önceliklerimizi destek programları altında birleştirerek, projeler için çağrıya çıkıyoruz. İstanbul’un küresel ekonomide söz sahibi; yüksek katma değer yaratan, yenilikçi, yaratıcı, girişimci ruhunu besleyen bir ekonomik hayata sahip olması için çalışıyoruz. Aynı zamanda sosyal hayatı iyileştirmek, kolaylaştırmak için çabalıyoruz. İstanbul Kalkınma Ajansı 2010 yılından bu yana 2023 vizyonu ile hazırlamış olduğu İstanbul Bölge Planı kapsamında 7 defa Mali Destek Programları için ilana çıkmıştır. Toplam 35 farklı program yürütülmüş 678 proje hayata geçirilmiştir. “ şeklinde konuştu.

Vali Vaisp Şahin, “Birazdan seçimlere geçeceğiz. Kalkınma Kurulu Başkanı ve Vekili ile Kalkınma Kurulunu yönetim kurulunda temsil edecek asil ve yedek üyelerin seçimlerini hep birlikte yapacağız. Mevzuatımız gereği Bakanlar Kurulu kararı sonrası ilk toplantımız olduğu için toplantı İstanbul Valisi olarak Başkanlığımda sürdürülecektir. Hepinize yeni Kalkınma Kurulumuzun ilk toplantısına katılımlarınız için teşekkür ediyor. İstanbul’un kalkınmasına katkı sağlayacağına inandığımız bu çalışmalarımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” sözleriyle konuşmasına son verdi.

Konuşmanın ardından seçimlere geçildi.  Yapılan seçimde Prof. Dr. Cevdet Erdöl Kalkınma Kurulu Başkanı olarak seçildi. Ajansın Yönetim Kurulu üyeliğine ise, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Opak, İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Hamza Akbulut seçildi.

Toplantı, yapılan seçimlerin ardından hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.