TR
06 Aralık 2017 18:48

İSTANBUL VALİLİĞİ “MAVİ KUŞAK BİLİM OKULU” PROJESİ SERTİFİKA TÖRENİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

İSTANBUL VALİLİĞİ “MAVİ KUŞAK BİLİM OKULU” PROJESİ SERTİFİKA TÖRENİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI Vali Vasip Şahin, İstanbul Valiliği bünyesinde gerçekleştirilen “Mavi Kuşak Bilim Okulu” projesi sertifika törenine katıldı.

2015 yılında hayata geçirilen projenin ikincisi, bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde 80 kız 80 erkek lise 1. ve 2. sınıf düzeyindeki toplam 160 öğrencinin katılımıyla tamamlandı.

12 günlük 2 dönemden oluşan Bilim Okulu’nda; 31 Temmuz-11 Ağustos arası dönemde 80 erkek, 14 Ağustos-25 Ağustos arası dönemde 80 kız öğrenci eğitim gördü. İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirilen eğitimde yurt, derslik, laboratuvar vb. fiziki mekânların tahsisi İTÜ tarafından sağlandı.

Programa katılan öğrenciler Fen Bilimleri, Matematik, Sanal Gerçeklik, Uzay Gözlemleri gibi birçok alanda eğitici dersler aldı. Eğitim döneminin 3 günü ise eğitici ve eğlenceli gezilere ayrıldı.

Sertifika törenine İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Mehmet Karaca, Mavi Kuşak Bilim Okulu’nu tamamlayan öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Törende konuşan Vali Şahin, “Bu programda amacımız öğrencilerimize farklı bir bakış açısı kazandırmak, kritik anahtarlar ile birtakım bilimsel teorileri daha iyi kavrama noktasında sizlerin yolunu açmaktır.” dedi.

Vali Şahin, “Sosyal medya yüzünden dışarıda sosyalleşme ve arkadaşlarınızla buluşma faaliyetleriniz maalesef daha da azaldı. Burada bir amaç da birbirlerini hiç tanımamış olan sizlerin arkadaşlık kurmasını sağlamaktır. Bunu zorlayarak daha fazla bir arada olabilme ve ortak iş yapabilme kapasitenizi geliştirmek sizin elinizde. Yeter ki bu konuda biraz daha istekli olalım.” ifadelerini kullandı.

“Bu eğitim süreci size hem yeni arkadaş edinme hem de bilimsel ve akademik ortamda bilgiyle buluşma imkânı sağladı.” dedi.

Vali Vasip Şahin konuşmasının ardından öğrencilere sertifikalarını verdi ve hatıra fotoğrafı çektirdi.