TR
25 Temmuz 2017 12:19

İSTANBUL VALİLİĞİ “RENKLERİN KARA KİTABI”NI YAYIMLADI.

İSTANBUL VALİLİĞİ “RENKLERİN KARA KİTABI”NI YAYIMLADI. İstanbul Valiliği, renklerin görme engelli bir çocuğun dilinden anlatıldığı “Renklerin Kara Kitabı”nı yayımladı.
  • İstanbul Valiliği “Renklerin Kara Kitabı”nı Yayımladı.

Her nefesimizde tabiatın büyüleyici renklerine ve sayısız güzelliğine şahit oluyoruz. Ya bütün bu güzellikleri göremeseydik… Renkleri hiç bilmeseydik… Erguvanın rengini, Boğaz’ın mavisini nasıl tarif ederdik? İşte “Renklerin Kara Kitabı”, bu soruya cevap ararken görmeyen bir çocuğun, İbrahim’in dilinden anlatıyor renkleri.

İbrahim, bütün renkleri sevmektedir. Çünkü onları duyabilir, koklayabilir, tadabilir ve hissedebilir. Mesela yeşil renk, taze biçilmiş otlar gibi kokar; kahverengi, ayaklarımızın altında ezilen kurumuş yapraklar gibi hışırtılı bir ses çıkarır; kırmızı, hem çilek gibi ekşi, hem de karpuz gibi tatlıdır ve renklerin kralı siyah, annesi İbrahim’i öptüğünde yüzünü okşayan ipek saçlar gibi yumuşaktır.

İbrahim öyle güzel anlatıyor ki renkleri, aslında görmeyenin kim olduğunu düşünmeye sevk ediyor insanı. “Sahiden gören kim acaba?” sorgulayışına itiyor.

İstanbul Valiliği, “Renklerin Kara Kitabı”nı yayımlarken, bilhassa 3 Aralık Dünya Engelliler Günü veya 10-16 Mayıs Engelliler Haftası gibi zaten pek çok etkinlikle anılan bir tarihi seçmedi. Belirli tarihlerin dışında da engelli insanlarımızın hatırlanması, onlarla empati kurulması ve bir farkındalık oluşması amaçlandı.