TR
09 Aralık 2018 13:38

İSTANBUL VALİSİ ALİ YERLİKAYA’NIN 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

Saygıdeğer İstanbullular,

Tüm dünya insanlarının temel hak ve özgürlüklerini, insanlığın şeref ve haysiyetini evrensel boyutta güvence altına alan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 70. yıl dönümünü idrak ediyoruz.

Milletimiz, insanı eşref-i mahlûkat olarak gören derin ve geniş bir şuur muhitinin sakinleri olarak insana hak ettiği değeri tarihin her döneminde vermiş; barış ve huzurun hâkim olması için üzerine düşen vazifeyi yerine getirmeyi bilmiştir.

Bu iradenin tezahürü olarak hamiyetperver milletimiz dünyanın en gelişmiş ülkelerinin gözlerini kör, kulaklarını sağır ettiği insanlık dramlarına hiçbir vakit bigâne kalmamış; her zaman mazlumların, mağdurların gölgesine sığındıkları bir güven kapısı olmuştur.

Bugün de Türkiye Cumhuriyeti Devleti; yurtta ve dünyada barışın tesisi, temel hak ve özgürlüklerin korunması noktasında her türlü desteği vermeye devam edecek güçte ve kararlılıkta istikbale yürüyüşüne devam etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle necip milletimizin ve bütün dünya toplumlarının 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, bu anlamlı günün tüm insanlığa huzur getirmesini temenni ediyorum.