TR
04 Kasım 2017 19:52

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI NUMAN KURTULMUŞ, “36. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI’’NA KATILDI

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI NUMAN KURTULMUŞ, “36. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI’’NA KATILDI Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş ve İstanbul Valisi Vasip Şahin, bu yıl 36’ncısı düzenlenen “Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’’ açılış programına katıldı.
  • KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI NUMAN KURTULMUŞ, “36. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI’’NA KATILDI
  • KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI NUMAN KURTULMUŞ, “36. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI’’NA KATILDI
  • KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI NUMAN KURTULMUŞ, “36. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI’’NA KATILDI
  • KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI NUMAN KURTULMUŞ, “36. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI’’NA KATILDI

Ayla Kutlu’nun onur yazarı olarak katıldığı fuara, bu yılın konuk ülkesi olan Kuzey Kore Cumhuriyeti’nden Kore Büyükelçisi Cho Yun-soo, Kore Yayıncılar Birliği Başkanı, Kore katılımcı grupları, Koreli gazeteci ve yazarlar da katıldı.

4-12 Kasım tarihlerini kapsayan 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki teması “İyi ki Varsın Edebiyat”. Konuk ülke ise Güney Kore Cumhuriyeti. Fuarda bu yıl 820 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu, 295 etkinlik yer alıyor.

Açılış programında konuşan Numan Kurtulmuş, “İyi ki edebiyat var, edebiyat insanın zihninin dışavurumunun en güzel aktarımlarından biridir.” diyerek sözlerine başladı.

Bakan Kurtulmuş, “Edebiyat, bütün büyük medeniyetlerin sonraki nesillere aktaracağı en önemli sanat dalı. Bugün önemli projelerimizden biri TEDA dediğimiz Türk Edebiyatımızın Dışa Açılması projesidir. Bu kapsamda Türk edebiyatımızın önemli eserlerinin yabancı dillere çevrilmesiyle ilgili bu alandaki çabalara destek veriyoruz. 68 ülkede 60 farklı dilden yaklaşık 2 bin 505 esere destek verilmiş ve bu eserlerin bin 905 tanesi yayınlanmıştır. Bu Türk edebiyatının yurt dışında tanıtılması bakımından önemlidir. Ayrıca iki dilli çeviri atölyelerimizle birlikte çok farklı dillerde, Türkçe ve bu diller arasında 14 farklı edebiyat çeviri atölyesi oluşturmuş bulunuyoruz. Bu atölyelerimiz vasıtasıyla da eserlerimizin farklı dillere çevrilmesiyle ilgili çalışmaları sürdürüyoruz.” dedi.

‘’Değer verdiğimiz bir başka önemli konu ise kütüphanelerimizdir. Türkiye’de bin 143 tane kütüphane var, bu kütüphanelere ilave olarak kütüphaneye gidemeyenler için de 42 tane gezici kütüphanemiz var. Bu kütüphanelerin hem içerideki eserlerinin artırılması hem de kütüphanelerin çok iyi hizmet verebilmesi için yaşayan kütüphane kavramıyla kütüphanelerdeki hizmetleri zenginleştirmeye önem gösteriyoruz. İlkini Beyazıt’taki kütüphanemizde başlattık, kütüphanelerin gece 12’ye kadar açık kalmasını sağladık ve ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ortamlarda sağlayacağız.’’ şeklinde konuştu.

“Türkiye dünyanın en büyük arşividir.” diyen Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin 2017’nin ilk 9 ayında 26 milyon turist seviyesine ulaştığını ifade etti.
“20 milyon doları aşkın bir turizm gelirini elde ettik. Bu önemli bir gelişmedir, sizi temin ederim ki Türkiye kadar büyük zenginliği olan başka bir ülke daha yoktur. Türkiye’nin dört bir yanında fevkalade önemli eserler ve İslam dünyasının önemli yapıtları vardır. Muazzam bir kültürel hazinedir Türkiye. Türkiye’nin hangi tarafına bakarsanız bakın kültürün sanatın her alanına ilişkin eserlerin Türkiye’de olduğunu görüyoruz. Bunu bir övünç eseri olarak söylemiyorum, gücümüzün farkında olalım diye söylüyorum. Hiç abartısız ifade edebiliriz ki Türkiye dünyanın en büyük arşividir. Anadolu toprakları dünyanın en büyük kütüphanesidir. Bu kadar büyük hazineye sahip insanlar olarak bu eserlerden bu kadar istifade ettiğimizi söyleyemeyiz. Bunun için sanatın her alanında üstün bir fedakârlıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.’’ ifadelerini kullandı.

İstanbul Kitap Fuarı’nda açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Kitap Fuarı’nın hem ulusal edebiyat hayatımıza hem de uluslararası edebiyat hayatımıza önemli katkıları olduğunu söyledi.

TÜYAP’ın bugün ziyaretçi sayısının 500 bini aşkın olduğunu ama daha fazla katılım olması gerektiğine inandığını belirten Vali Şahin, “500 bin kişi bize İstanbul ölçeğinde daha katetmemiz gereken yol olduğunu gösterir. İstanbul’dan önce Malatya’da valiydim ve orada taze, genç bir fuarı organize ediyorduk. Oradaki fuar daha 2-3. yılında kişi sayısı 300 binleri bulmuştu. Dolayısıyla İstanbul 15 milyon nüfusa sahip bir kent olarak bunun daha fazlasını hak ediyor. O zaman biraz daha gayret edeceğiz, tanıtacağız ve teşvik edeceğiz.” dedi.

Konuşmasında Yayıncılar Birliği Başkanı’nın çağrısına karşılık veren Vali Şahin, ”Okullarımızda okuma seferberliği konusunda Sayın Bakanımızın da talimatları doğrultusunda biz de kampanyaları daha da yaygınlaştırmaya gayret edeceğiz. Çünkü Türkiye 17. büyük ekonomi ama yayıncılık sektöründe 11. sırada. Bu anlamda övünebileceğimiz yayıncılık sektörüne sahip. Mevcut yayınımızın yüzde yirmi beşi üniversiteye ve liselere hazırlık kitaplarından oluşuyor. Biz bunu gerçekten okunan ve istifade edilen, kütüphanelerde saklanan sektöre evriltmek durumundayız.” dedi.
‘’Çocukları yarış atı olmaktan çıkarılmasının gerekiyor.’’ diyerek sözlerine devam eden Vali Şahin, “Bir taraftan çocuklarımızı bu yükten kurtarırken oradan oluşacak olan kitap yayını açığını diğer asıl olması gereken sahaya ve sektöre devretmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Koreliler bugün aramızda, Sayın Büyükelçi ve Yayıncılar Birliği ve diğer Koreli arkadaşlarımız bugün misafirimiz. Biz Kore’de Korelilerle omuz omuza birlikte bir kaderi paylaştık. Biz Kore ile kanlarımızı birbirine karıştırdık belki aynı milletten değiliz ama bir kan kardeşliğimiz oluştu. Dolayısıyla biz Kore’ye bir kan kardeşimiz gözüyle bakıyoruz.” şeklinde konuşarak iyi dileklerini ifade etti.

Açılış töreni kurdele kesimi ile sona erdi. Programın ardından Numan Kurtulmuş ve Vali Şahin, Kore Cumhuriyeti dans gösterileri ve yöresel müziği eşliğinde Kore standını ziyaret etti.