TR
24 Kasım 2015 16:35

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI İstanbul Valisi Vasip Şahin, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama törenine katıldı.
  • ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
  • ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
  • ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
  • ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
  • ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
  • ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
  • ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
  • ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
  • ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
  • ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 24 Kasım 1928 yılında “Başöğretmen” unvanını aldığı ve her yıl Öğretmenler Günü olarak kutladığımız, 24 Kasım günü İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salon’unda kutlandı.

Törene İstanbul Valisi Vasip Şahin’in yanı sıra, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul Valisi Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi, Kırgızistan öğretmenleri, emekli öğretmenler, mesleğe başlayan yeni öğretmenler, veliler ile çok sayıda öğrenci katıldı.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Öğretmen Marşı ile devam etti.

Törende konuşma yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin , “ Bugün gelecek nesil sizlerin eseriniz olacaktır” diyerek, öğretmenlere hitap eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmenlik unvanını kabul edişinin 87’nci yıldönümü. Hepinizin öğretmenler günü kutlu olsun” dedi.

Öğretmenlik öteden beri kutsal bir meslek ola gelmiş diyen Vali Şahin, “ Belki bütün inançlar, bütün dinler, bütün milletler tarihin derinliklerinden beri öğretmenlere ayrı bir yer vermiştir ama zannediyorum ki bizim milletin, ecdadımızın öğretmenlere verdiği önem kadar hiçbir millet özel bir önem, özel bir değer atfetmemiştir ” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Vali Şahin, “Öğretmen bir mimara, bir heykel tıraşa benzer, eline aldığı herhangi bir çamuru, hamuru, şekli olmayan bir kitleyi, bir şey ifade etmeyen bir kütleyi kendi sanatının kendi kabiliyetinin ona vermiş olduğu beceri ölçüsünde bir şekle bir şemaile  sokar.  İnsan diye bir şey çıkar ortaya aslında. o insan toplumun genelini oluşturur, genelini etkiler ve şekillendirir. Dolayısıyla bizim toplumun güzelliği, bizim toplumun muasır medeniyet yolundaki ilerleyişi, sizlerin sanattaki o kendi mesleklerinizdeki başarınız ve becerinizle doğru orantılı bir şekilde yücelecektir ve yükselecektir” dedi.

Törende konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız’da öğretmenler gününü kutladı.

Yıldız,” Vermiş olduğumuz mücadele bir ülkenin geleceği ve geleceğini oluşturan çocuklarımızı yetiştirme davasıdır.24 Kasım Öğretmenler Günü her yıl ilimizde ve bütün ülkemizde millet olarak coşkuyla kutladığımız bir gün. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenlerimize rahmet diliyoruz. Onları şükran ve minnetle anıyoruz. Yeni gelen arkadaşlarımıza da hoş geldin diyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından,  Emekli öğretmenlere hizmet şeref belgesi takdim edilirken, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde “ Öğretmenlik Yemini” etti.

Program, okullar arası yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle devam etti. Tören, Halk oyunları gösterisi yapılması ile sona erdi.