TR
15 Aralık 2017 14:37

SAYIN EMİNE ERDOĞAN, ÇOK PAYDAŞLI SAĞLIK SORUMLULUĞU SEMPOZYUMU’NA KATILDI

SAYIN EMİNE ERDOĞAN, ÇOK PAYDAŞLI SAĞLIK SORUMLULUĞU SEMPOZYUMU’NA KATILDI Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin birlikte düzenlediği “Çocukluk Çağı Obezitesinin Önlenmesi konulu Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğu Sempozyumu”nun açılış oturumuna katıldı.
  • SAYIN EMİNE ERDOĞAN, ÇOK PAYDAŞLI SAĞLIK SORUMLULUĞU SEMPOZYUMU’NA KATILDI
  • SAYIN EMİNE ERDOĞAN, ÇOK PAYDAŞLI SAĞLIK SORUMLULUĞU SEMPOZYUMU’NA KATILDI
  • SAYIN EMİNE ERDOĞAN, ÇOK PAYDAŞLI SAĞLIK SORUMLULUĞU SEMPOZYUMU’NA KATILDI
  • SAYIN EMİNE ERDOĞAN, ÇOK PAYDAŞLI SAĞLIK SORUMLULUĞU SEMPOZYUMU’NA KATILDI

Programa Emine Erdoğan’ın yanı sıra; Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, İstanbul Valisi Vasip Şahin’in eşi Şeyma Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın eşi Hatice Uysal, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ve Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu katıldı.

"BİZİM İÇİN ASIL OLAN BEDEN VE ZİHİN BÜTÜNLÜĞÜ"

Sempozyumda konuşan Emine Erdoğan, beden ve zihin eğitimini en güzel şekilde tamamlamış nesillere ihtiyaç olduğunun altını çizerek, "Bizim için asıl olan beden ve zihin bütünlüğünü birlikte inşa edilmesidir. Bir boyut ihmal edildiğinde gelişim eksik kalır. Uzmanlar obezitenin en önemli nedenleri arasında sağlıksız beslenmenin yanında hareket yetersizliği olduğunu söylüyorlar." ifadelerini kullandı.

“ANNE SÜTÜ OBEZİTE RİSKİNİ AZALTIYOR”

Anne sütünün önemine değinen Erdoğan, "Yaratıcının bir mucize olarak insanlığa verdiği anne sütü obezite dahil olmak üzere birçok hastalığın panzehiridir. Uzmanlar anne sütünün obeziteye yakalanma riskini azalttığını söylemektedir. Çocukları 6 ay boyunca sadece anne sütüyle besleyip 2 yıl süresince emzirerek sağlıklı bir geleceğin temeli atılmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü'nün okullarda yaptığı Çocukluk Çağı Obezite Araştırması, çocukların sadece anne sütü alma süresinin ortalama 4 buçuk ay olduğunu göstermektedir. Bu sürenin daha da uzatılması hepimizin ortak hedefi olmalıdır. Devlet bu çerçevede doğum yapan kamu görevlisi kadınlarımıza ilk 6 ay 3 saat, ikinci 6 ay 2 saatlik anne süt izni imkânı vermiştir. Bu tür sosyal politikalar aile bilinci ile birleştiğinde daha sağlıklı nesillere kavuşacağız." dedi.

“OBEZİTE RAKAMLARI HIZLAR ARTIYOR”

Geçmiş yıllarda ve şu anda ortaya çıkan obezite rakamlarını paylaşan Sağlık Bakanı Demircan ise, “2013 yılında yüzde 8,3 iken maalesef şimdi 9,9’a yükselmiş bulunmakta bu oran. Yüzde 1.5-2’ye yaklaşan bir artış bulunmakta. Aynı zamanda fazla kilo oranı 2013 yılında 14,2 iken, 2016 yılında bu oran 14,6’ya çıkmış olduğu görülüyor. Çocuklarımızın yüzde 74’ü kilo olarak normal gözükmekte. Buna karşın yüzde 1.5 ise zayıf çocuklarımız bulunuyor. Konu çocuklar olunca geleceğimiz mevzubahis oluyor elbette. Çocuklar bizim geleceğimiz, sağlıklı bir geleceği ancak çocukların sağlıklı olmasını sağlarsak temin ederiz.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Emine Erdoğan'a Türkiye'de eğitim gören mülteci bir çocuğun yaptığı resim hediye edildi.