TR
25 Kasım 2017 20:25

SAYIN EMİNE ERDOĞAN, HAKKÂRİ’DEN GELEN ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

SAYIN EMİNE ERDOĞAN, HAKKÂRİ’DEN GELEN ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ Cumhurbaşkanımızın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, ‘’Biz Anadoluyuz Projesi’’ kapsamında Hakkâri’den İstanbul’a gelen öğrencilerle bir araya geldi.
  • SAYIN EMİNE ERDOĞAN
  • SAYIN EMİNE ERDOĞAN
  • SAYIN EMİNE ERDOĞAN
  • SAYIN EMİNE ERDOĞAN

Programa Sayın Emine Erdoğan, Vali Vasip Şahin, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun eşi Hamdiye Soylu, Vali Vasip Şahin’in eşi Şeyma Şahin, Hakkâri’den gelen öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Emine Erdoğan, konuşmasına "Ülkemizin en güzel köşelerinden biri olan Hakkâri’den İstanbul’a hoş geldiniz. Umuyorum ki burada güzel zamanlar geçirirsiniz. Sizin bu ziyaretiniz, Türkiye’nin kucaklaşmasıdır, Doğu ile Batı'nın buluşmasıdır." diye başladı.

"Biz Anadoluyuz Projesi’’ kapsamında, bir kardeşlik köprüsünden geçerek buralara geliyorsunuz." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Devletimiz, ülkemizin doğusu ile batısı arasında hiçbir ayrım yapmaksızın bütün çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe hazırlama gayreti içindedir.
Hava yolunu halkın yolu yaparak İstanbul’u, Ankara’yı, İzmir’i size daha yakın hale getirmiştir. Aynı şekilde devletimiz, batı illerimizden gençleri, medeniyetin doğduğu topraklara götürmek kararlılığındadır. İnşallah gün gelecek, sizler de batı illerinden gelen kardeşlerinizi misafir edeceksiniz."

Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kıymetli gençler, sizler, medeniyetlerin beşiği bir bölgede yaşıyorsunuz. Sümerlere, Babillilere kadar uzanan tarihi bir birikime sahipsiniz. Dünyada böylesi bir şansa başka kimse sahip değil. İnsanlığın binlerce yıllık birikimi sizin bastığınız topraklardadır. Şehrinizin sokaklarında yürürken bu öz güvenle, bu farkındalıkla yürüyün. Bölgenizdeki terör örgütleri işte tam da bu sebeple orada faaliyetler yapıyor. Bu tarihi zenginliği, o bölgenin asıl sahiplerine, yani sizlere bırakmak istemiyorlar. Bu oyunu sizler bozacaksınız. Sizler Kürt, Türk ayrımı yapmaksızın, kardeşçe toprağınıza sahip çıktıkça kötü emeller asla başarıya ulaşamaz. Vatanımız evimizdir. Onu hep birlikte koruyacağız inşallah.
Tek devlet, tek bayrak, tek vatan ve tek millet şuuruyla hareket edersek, birlik ve bütünlüğümüzü kimse bozamaz. Teröristleri sevindirmeyelim, teröre fırsat vermeyelim."

Gençlerin ve çocukların geleceğin teminatı olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Yakın gelecekte, vali, savcı, hâkim, öğretmen, milletvekili sizler olacaksınız. İnanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni çok güzel mevkilerde temsil edeceksiniz. Varsayalım ki içinizden Kübra, gün gelecek, Türkiyemizi bir ülkede büyükelçi olarak temsil edecek ya da Faruk, çok başarılı bir avukat olacak. Kendinizi böyle bir geleceğe hazırlayın. Bunun tek yolu ise eğitimdir, çok çalışmaktır, kitap okumaktır. Kitap, sizin yaşınızdaki gençlerin en büyük dostu olmalıdır. Ölçülü kullandığınız takdirde, teknoloji de size yeni kapılar açar. Yeter ki siz onu kullanın, o sizi değil." ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan, öğrencilerin vakitlerini çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Her yeni gün, elinizdeki bir altın hükmündedir. Bunu çoğaltmak da bozuk para gibi harcamak da sizin elinizde. Kendinizi faydalı işlere, eğitime adayarak en kârlı yatırımı yapın. Geleceğinizi çalmak isteyen tüm tuzaklara karşı çok dikkatli olun. Hepiniz sanatın bir dalı ile mutlaka ilgilenin. Sanat size güzelliğin farkına varmayı öğretir. İnceliği, nezaketi, zarafeti öğretir, duygularınızı daha iyi ifade etme becerisi kazandırır. Hangi alanda kabiliyetiniz varsa ona yönelin. Edebiyat, müzik, sinema ya da resim, hangisi ruhunuza daha çok hitap ediyorsa o alanda kendinizi geliştirin."

"ZİHİNLERİNİZE DE KALBİNİZE DE PAS TUTTURMAYIN"

İşleyen demirin pas tutmayacağını dile getiren Erdoğan, "Zihinlerinize de kalbinize de pas tutturmayın, aynı zamanda sporla bedeninizi koruyun. Beden bize Allah'ın emanetidir. Yaratıcı bize mükemmel işleyen bir beden vermiş. Onun dengesini bozmadan sağlıklı bir yaşam sürmek için, doğru beslenmeli ve spor yapmalıyız. Spor insanın hayatına disiplin getirir; hedef koymanıza, başarının lezzetini tatmanıza imkân sağlar." diye konuştu.

Başarmanın çok güzel bir duygu olduğunu, insanlığa saygınlık kazandırdığını ve itibar sağladığını aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Buradan bir karar alarak ayrılın. 'Eğitimimi en iyi şekilde tamamlayacak, kendimi zihnen, ruhen ve bedenen geliştireceğim' deyin ve bunu kararlılıkla uygulayın. Ülkemizin geleceği olan sizlerle buluşmaktan büyük bir keyif aldım. Gelecekte sizleri meslek sahibi olmuş, başarılı insanlar olarak görmeyi umut ediyorum. Hakkâri'ye bizden selam götürün. Ailelerinize en kalbi sevgilerimi gönderiyorum. Devletinizin daima arkanızda, en sağlam kale olduğunu hiç unutmayın. Bu duygularla her birinizi Allah'a emanet ediyorum. Yolunuz açık, geleceğiniz aydınlık olsun."

Programda konuşma yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, ‘’Bugün 7. buluşmayı yapıyoruz. 19-22 Ekim tarihinde başlayan ve bugüne kadar 2237 öğrencimizin misafir edildiği projemizde, bugün de Hakkâri’nin Çukurca ve Şemdinli ilçelerinden gelen öğrencilerimizle burada buluştuk.’’ diyerek sözlerine başladı.

‘’Bugün 109 öğrenci 9 öğretmenimiz olmak üzere 118 misafirimizi Ümraniye ilçemizde ailelerin yanında misafir ediyoruz.’’ dedi.

Bu proje ile birlikte kurulan dostlukların sadece çocuklar ve sadece şehirler arasında değil; aynı zamanda aileler arasında da bir dostluk köprüsü kurması temennisini dile getiren Vali Şahin, projeye verilen emeklerden dolayı kardeşlik köprüsünü kuran İç İşleri Bakanlığı’na teşekkürlerini iletti. İstanbul’da bu projeye ev sahipliği yapmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını belirtti.

‘’Çocuklarımıza ev sahipliği yapmak bir görev değil ihtiyaçtır.‘’ diyen Vali Şahin, İstanbul’daki programdan bahsederek konuşmasına devam etti: ‘’Çocuklarımız ilk gün karşılanıyorlar, aileler ile tanıştırılıyorlar ve aileler çocuklarımızı misafir ediyor. İki gün boyunca ise Sultanahmet, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Müzeler, Gülhane gibi turistik yerler gezdiriliyor ve Boğaz turu yaptırılıyor. Pazar günü ise illerine uğurlanıyorlar.’’ ifadelerini kullandı.

Vali Vasip Şahin, öğrencilere dostlukları devam ettirmeleri ve yüreklerde oluşan sevgiyi büyütmeleri, İstanbul’da oluşan arkadaşlıkları unutmamaları gerektiği öğüdünü vererek konuşmasını noktaladı.

Program çocukların Emine Erdoğan’a çiçek takdim etmesi ve Emine Erdoğan’ın ise çocuklara tablet hediye etmesi ile sonlandı.