TR
16 Aralık 2017 18:56

SAYIN EMİNE ERDOĞAN, “PÛŞÎDE PROJESİ”NİN SERGİ VE TANITIM PROGRAMINA KATILDI

SAYIN EMİNE ERDOĞAN, “PÛŞÎDE PROJESİ”NİN SERGİ VE TANITIM PROGRAMINA KATILDI Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, Beykoz Mecidiye Kasrı’nda gerçekleştirilen İstanbul Türbeler Müze Müdürlüğüne bağlı Osmanlı Hanedanı’na ait türbelerdeki Maraş işi pûşîdelerin yenilenmesine dair yürütülen Pûşîde Projesi’nin sergi ve tanıtım programına katıldı.

Programa Emine Erdoğan'ın yanı sıra; Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Valisi Vasip Şahin'in eşi Şeyma Şahin, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz ve birçok davetli katıldı.

Toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, "Kültürümüzü, geleneksel sanatlarımızı hiç kesintiye uğratmadan gelecek nesillere aktarmak da hepimizin görevidir." dedi.

“BU ESERLERE SAHİP ÇIKMAK BOYNUMUZUN BORCU”

"Böyle değerlere sahip çıkmak boynumuzun borcu" diyen Emine Erdoğan, "Biz türbeleri, hazireleri ve kabristanları ile iç içe yaşayan bir medeniyetin mirasçılarıyız. Sarayları, camileri, koruları, hanları, sebilleri ve türbeleri ile bir tarih medeniyetidir İstanbul. Tıpkı bir belgeyi okur gibi onları da okuruz. Bu anlamda hanedan türbelerindeki pûşîdeler üzerlerindeki nakışlar ve hatlarla birer tarihi belgedir. Türk süsleme sanatının en zarif türlerinden olan Maraş işinin en güzel örneklerini gördüğümüz hanedan türbelerinde de ölüm, en güzel sade bir bahar ülkesi gibidir. Kültürümüzü, geleneksel sanatlarımızı hiç kesintiye uğratmadan gelecek nesillere aktarmak da hepimizin görevidir. Bir zamanlar Kabe-i muazzamanın örtülerini işleyen bir milletin torunları olarak bu değerlere sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Yenilenen pûşîdelerin eskileri büyük bir itina ile müzelerimizde muhafaza edilecektir." ifadelerini kullandı.

"PÛŞÎDE GELENEĞİ, İNSANA VERİLEN SAYGININ NİŞANESİDİR"

Sergi tanıtım toplantısında konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Pûşîde geleneği insana verilen saygının bir nişanesidir. Eğitim nesil yetiştirme işidir, nesil yetiştirmek de medeniyet inşası iddiasını sürdürmektir. Bizim medeniyetimiz sadece insana değil yaratılan her şeye saygıyı öngörür. Türbe kapısı açmanın bile yanlış yorumlandığı dönemleri geçtik. Bu kahraman milletin kahraman bir lideri Recep Tayyip Erdoğan var. Dolayısıyla onun döneminde kültürel eserlere sahip çıkıldı." dedi.