TR
25 Temmuz 2017 19:35

TARİHÇİLERİN KUTBU PROF. DR. HALİL İNALCIK VEFATININ 1. SENE-İ DEVRİYESİNDE ANILDI

TARİHÇİLERİN KUTBU PROF. DR. HALİL İNALCIK VEFATININ 1. SENE-İ DEVRİYESİNDE ANILDI Tarihçilerin Kutbu Prof. Dr. Halil İnalcık, vefatının 1. sene-i devriyesinde Fatih Camii Haziresi'ndeki kabri başında anıldı.
  • TARİHÇİLERİN KUTBU PROF. DR. HALİL İNALCIK VEFATININ 1. SENE-İ DEVRİYESİNDE ANILDI
  • TARİHÇİLERİN KUTBU PROF. DR. HALİL İNALCIK VEFATININ 1. SENE-İ DEVRİYESİNDE ANILDI
  • TARİHÇİLERİN KUTBU PROF. DR. HALİL İNALCIK VEFATININ 1. SENE-İ DEVRİYESİNDE ANILDI
  • TARİHÇİLERİN KUTBU PROF. DR. HALİL İNALCIK VEFATININ 1. SENE-İ DEVRİYESİNDE ANILDI

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen anma programına İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

"Halil İnalcık Hoca gençlerden çok umutluydu"

Programda konuşan Vali Vasip Şahin, "Çok önemli bir tarihçi, çok önemli bir insan Halil İnalcık Hocamızın huzurundayız. Biz, bir nebze hatırasına hizmet etme şerefine nail olduk. O gün de yaşlı sayılabilecek bir durumdaydı ama yine tarihî bir merak duygusu peşindeydi. Ben kendilerini Kızılcahamam Kaymakamı iken 1998 yılında tanıma fırsatı bulmuştum. Kızılcıhamam'a gelme sebebi Osmanlı ordusunun uzun seferlere nasıl çıkabildiği ve lojistiğinin ne olduğunun araştırmaktı. Sonucunda şunu söylemişti 'Osmanlı'nın savaş stratejisi malzemesi pirinç ve deveydi. Çünkü ikisi de uzun sürecek savaşlarda dayanabilecek varlıklar. O günkü çalışmasının özeti olarak onu söylemişti. Bir hatırasını daha paylaşmak istiyorum, tabi burada yıllarca dizinin dibinde oturan öğrenciler, tarihçiler var. Bir gün yine sohbet ederken 'Hocam dedim tabi hep eskiler yenilerden memnun olmazlar ya kendisinden de böyle bir tavır bekleyerek Tarihçiliğimizin geleceğini nasıl görüyorsunuz' dediğimde 'Çok umutluyum' dedi. 'Öyle güzel gençler yetişiyor ki öyle güzel arşivlerde araştırma yapan gençler var ki inşallah bundan sonra çok daha iyi olacak' dedi. Hatta şunu da ilave etti, 'Rahmetli Özal devlet arşivlerine Arapça ve Osmanlıca bilen çok gençler aldı. Arşivlerde harıl harıl çalışıyorlar çok güzel belgeler ortaya çıkarıyorlar' dedi. Tabi benim açımdan da ümit verici bir değerlendirme oldu. Cenab-ı Hak tekrar rahmet eylesin. Onun yolunda giden tarihçilere güç kuvvet versin" şeklinde konuştu.

"Onlarca talebe yetiştirdi"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise "Siyasi tarihçiliğin abidesi Halil İnalcık Hoca ile ne kadar övünsek azdır. Ben ilk okuduğum zaman öncelikle eserlerinin kapsamı karşısında büyük heyecan duymuştum. Kendisi sık sık Osmanlı Tarihi'ni anlamadan dünya tarihini anlayamazsınız derdi. Aynı zamanda inter-disipliner bakabilen bir ilim adamıydı. Onlarca talebe yetiştirdi. Kendisinin naaşının buraya defnedilmesi konusunda Cumhurbaşkanımızın himayeleri çerçevesinde gerçekleşti. Sayın Valimiz, emeği geçen arkadaşlar güzel bir eser ortaya koydular. Kendilerine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile sona erdi.