TR
20 Kasım 2015 17:28

TÜRK AMERİKAN İŞ KONSEYİ BAŞKANI ALPTEKİN VE EMEKLİ DİPLOMAT TAN VALİ ŞAHİN'E ZİYARET

TÜRK AMERİKAN İŞ KONSEYİ BAŞKANI ALPTEKİN VE EMEKLİ DİPLOMAT TAN VALİ ŞAHİN'E ZİYARET Türk Amerikan İş konseyi Başkanı Ekim Alptekin ve Emekli Diplomat Namık Tan İstanbul Valisi Vasip Şahin’i makamında ziyaret etti.
  • TÜRK AMERİKAN İŞ KONSEYİ BAŞKANI ALPTEKİN VE EMEKLİ DİPLOMAT TAN VALİ ŞAHİN'E ZİYARET
  • TÜRK AMERİKAN İŞ KONSEYİ BAŞKANI ALPTEKİN VE EMEKLİ DİPLOMAT TAN VALİ ŞAHİN'E ZİYARET

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Şahin Türk Amerikan İş konseyi Başkanı Alptekin ve Emekli Diplomat Tan’a teşekkür etti.

Görüşme hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

1985 yılında “U.S. Chamber of Commerce” ile imzalanan anlaşma ile DEİK çatısı altında kurulan ilk İş Konseyi olan Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK), Türkiye ile ABD arasında ticari ve sınai işbirliğinin ve ortak yatırımların arttırılması, üçüncü ülkelerde Türk-Amerikan işbirliği imkânlarının değerlendirilmesi, ticareti ve ortak girişimleri kısıtlayıcı mevzuat ve uygulamaları tespit ederek, bunların kaldırılması veya iyileştirilmesi yönünde ilgili merciilere tavsiyelerde bulunulması ile Türkiye’nin ve Türk ekonomisinin ABD’de tanıtımına katkıda bulunulması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

İş Konseyi faaliyetleri arasında, Komite Başkanları tarafından koordine edilen enerji ve altyapı, bankacılık ve finans, Ankara ilişkileri, ATC ilişkileri, doğrudan yatırım ve dış ticaret, ilaç, iletişim, kültür ve sanat, kurumsal ilişkiler, otomotiv, savunma ve güvenlik, siyasi ilişkiler, Telekom ve yeni medya  komitelerinin yürüttüğü çalışmalar bulunmaktadır.
 
Türkiye-ABD İş Konseyi’nin ABD’deki muhatap kuruluşu American-Turkish Council (ATC) ile birlikte Washington’da düzenlediği Ortak Yıllık Konferans, Türkiye-ABD ekonomik işbirliğine ilişkin en geniş forumdur. Enerji, inşaat ve proje geliştirme, savunma, telekomünikasyon ve ulaştırma, tarım ve gıda, tekstil, finans ve bankacılık, turizm sektörlerinde ve Türkiye’deki ve ABD’deki yatırım ve ticaret olanakları konularında gerçekleştirilen oturumlarda iş dünyası ve resmi yetkililer bir araya gelerek ekonomik ve politik alanda bilgi alışverişini gerçekleştirmekte ve iş imkânlarını değerlendirmektedir. Her yıl Yıllık Konferans sırasında TAİK Yürütme Kurulu, ABD Kongre Üyeleri, Hükümet Temsilcileri, düşünce kuruluşları, uluslararası finans kuruluşları ile ABD’li basın temsilcilerini ziyaret ederek fikir alışverişinde bulunmaktadır.
 
İş Konseyi faaliyetlerinde Türkiye’nin ABD’de tanıtımına büyük ağırlık verilmektedir. Bu kapsamda, New York, Chicago, Houston, Colombus, San Francisco, Boston, New Orleans, Charlotte ve Manchester’da ikili işbirliği imkânlarını konu alan seminerler düzenlenmiştir.