TR
14 Kasım 2015 18:05

TÜRKİYE - JAPONYA İŞ FORUMU BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NUN KATILIMIYLA YAPILDI

TÜRKİYE - JAPONYA İŞ FORUMU BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NUN KATILIMIYLA YAPILDI Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) ile Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) tarafından düzenlenen "Türkiye-Japonya İş Forumu"na katıldı.

Conrad Otel'de düzenlenen programa, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan JETRO Başkanı  Hiroyuki İshige, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak ile çok sayıda davetli katıldı

Başbakan Davutoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin 2 yıl önce stratejik ortaklık düzeyine taşınması yönünde önemli kararlar alındığına vurgulayarak, bu çerçevede Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerin son yıllarda gösterilen yakın iş birliği sayesinde daha ileri düzeylere ulaştığını dile getirildi.

Türkiye için stratejik önem taşıyan altyapı projelerinde Japonya ile çalışmaktan memnun olduklarına deyinen Başbakan  Davutoğlu, "2014 sonu itibarıyla iki ülke arasındaki ticaret hacmi 3,6 milyar dolar civarındadır, ancak bu yetmez, iki ülkenin potansiyeli bunun çok ötesindedir. İki ülke arasında ekonomik ortaklık anlaşmasının tamamlanmasıyla ticarette arzu ettiğimiz hedeflere en kısa sürede ulaşacağımızı düşünüyorum. İlk 2-3 yıl içinde 5 milyar dolara, en geç 5 yıl içinde 10 milyar dolara bu ticaret hacmini çıkarmamız şarttır" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "İstanbul Boğazı'ndaki ikinci köprü olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve son olarak Marmaray projesi, iki ülkenin ve iki ülke iş dünyalarının birlikte neler yapabileceğinin en güçlü göstergeleri olmuştur" dedi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Japon firmaların Türkiye'ye duyduğu ilginin giderek arttığını, şirketlerin otomotiv ve makine sanayisine ek olarak farklı sektörlerde yatırım yapmaya başladığını belirterek, " Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına doğru hayata geçirilmesi planlanan projelerde Japon teknolojisinin katkıda bulunmasını istiyorum" dedi.

Türkiye'de böyle bir büyük organizasyonun gerçekleştirilmesinin çok sevindirici olduğunu dile getiren Japonya Başbakanı Abe, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. " Türkiye istikrarlı bir şekilde büyüyor" Abe, Türkiye'nin 2023'e kadar dünya ekonomisinde ilk 10'a girmeyi hedeflediğini anımsatarak, "Türkiye, bölgenin gelişmesine katkıda bulunan güçlü bir ülkedir. Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın döneminde istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir" diye konuştu.

İki ülke başbakanın katıldığı forumun kadim Türk-Japon dostluğunda yeni bir sayfa açacağını dile getiren DİEK Yönetim Kurulu Başkanı Vardan, iş dünyasında yeni ufuklar açılacağını söyledi.

JETRO Başkanı Hiroyuki İshige ise, Türkiye'nin jeopolitik konumuna ve gelişen ekonomisine dikkati çekerek, Türkiye ve Japonya arasında kadim bir dostluk bulunduğunu aktardı.

Konuşmaların ardından JETRO Başkanı ve Vardan mutabakat zaptı imzaladı. Hiroyuki İshige, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak ile de bir zapt imzaladı.