TR
06 Mart 2018 23:27

“TÜRKİYE’YE ENERJİ VEREN KADINLAR ÖDÜL TÖRENİ” YAPILDI

“TÜRKİYE’YE ENERJİ VEREN KADINLAR ÖDÜL TÖRENİ” YAPILDI Cumhurbaşkanımızın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar” adlı ödül törenine katıldılar.

Törene ayrıca; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı katıldı.

Program açılış konuşmaları ile başladı.

Törende konuşma yapan Emine Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladığını ifade ederek, şehit annelerinin ve eşlerinin derin acısını paylaştığını söyledi. Emine Erdoğan, “Kadın ve erkek bir bütünün iki yarısıdır. Tıpkı bir kuşun iki kanadı gibi. Hiçbir felsefe ve düşünce kadına İslam kadar hakiki bir mevki vermemiştir. Kadını ve erkeği birbirinin velisi kılmıştır. Bugün ne yazık ki Müslüman toplumlar henüz Kur'an'ın seviyesine yükselememiştir. Türkiye, kadınları hak ettiği mevkiye taşıma azmindedir. Bugün burada dalgalara, fırtınalara direnerek başarı elde eden çok sayıda kadın görüyorum." şeklinde konuştu.

"SİZLERİN ENERJİSİNE HEYECANINA SADECE BU ÜLKENİN DEĞİL TÜM DÜNYA KADINLARININ İHTİYACI VAR."

Gelecek yüz yılın en önemli konularının çevre, enerji ve kadın olacağını söyleyen Emine Erdoğan, "Kadın varlığı önem kazanmaktadır. Taşıdığı çevresel hassasiyetler nedeniyle ödüle layık görülen kadınlarımız olduğunu biliyorum. İçindeki enerjiyi işteki enerjiye taşıyan kadınlar tanıyorum. Yüreğimizdeki mukaddes heyecan, Afrikalı, Myanmarlı, Filistinli kadınların sorunlarını çözene kadar devam edecektir. Sizlerin enerjisine, heyecanına sadece bu ülkenin değil tüm dünya kadınlarının ihtiyacı var. Bize düşen bu gücü daha da artırmaktır. Gelin güç birliği yaparak mayasında insan sevgisi olan bu enerjiyi kulakların duymadığı, gözlerin görmediği sorunlara kanalize edelim." ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni’nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, programa katılımlarından dolayı herkese teşekkür ettiğini ifade ederek, "Tarihimizin hiçbir döneminde kadınlarımızın yok sayıldığı toplumun dışına itildiği bir medeniyet olmadık. Dünya tarihinde kadının adı yokken Türk kültüründe devlet yönetiminde kadının adını görüyoruz. Kadının kısıtlandığı bir yönetim anlayışı bu topraklarda yer almamıştır. İslam sonrası dönemde ise imparatorların sultanlara fikrini sorduğu danıştığı birçok örnek görmek mümkündür. Genç cumhuriyette ise 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı vererek bu anlamda çağdaş adımlar atmışız. Dünyanın karanlığa gömüldüğü bir çağda Türk kadını azmi, fedakârlığı, bilgi ve birikimi ile yaptığı birçok eserlerle medeniyetimizin zirve noktasına ulaşmasında çok büyük bir rol oynamıştır. Milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesinde de yine kadınımız çok büyük rol oynamıştır." dedi.

"SİZLERE POZİTİF AYRIMCILIK YAPACAĞIMIZI TAAHHÜT EDİYORUM."

Bakan Albayrak, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi sırasında şehit olan kadınları da rahmetle andığını söyleyerek, “Özellikle enerjiden bahsettiğimiz Türkiye ekonomi içerisindeki son 10 yıl ortalamamız 55 milyar dolar. Böyle bir sektörde inşallah bugün tüm kadınlarımıza bir çağrı yapmak istiyorum. Özellikle kariyerimizin hemen başındaki kadınlarımıza seslenmek istiyorum. Hepinize büyük bir ihtiyaç duyuyorum. Ben bakan olarak hepinize ifade ediyorum, sizlere pozitif ayrımcılık yapacağımızı taahhüt ediyorum. Bugün çok güzel örneklerini birlikte göreceğiz. Kamu eliyle de bir pozitif ayrımcılığı biz de bakanlık olarak vereceğiz.” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından ilham veren ve ödüle layık görülen kadınların yer aldığı kısa film gösterimi yapıldı. Törende toplam 6 kategori olmak üzere, Akademi Ödülü, İş Dünyası Ödülü, Profesyonel Ödülü, Girişimci Ödülü, Enerjide Örnek Şirket Ödülü, Jüri Özel Ödülü kategorilerinde ödüller takdim edildi.