TR
12 Eylül 2017 18:25

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANIMIZ, MALİYE BAKANIMIZ VE VALİ ŞAHİN, "ULUSLARARASI EKONOMİK GELİŞME ZİRVESİ" AÇILIŞ PROGRAMINA KATILDILAR.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANIMIZ, MALİYE BAKANIMIZ VE VALİ ŞAHİN, "ULUSLARARASI EKONOMİK GELİŞME ZİRVESİ" AÇILIŞ PROGRAMINA KATILDILAR. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve İstanbul Valisi Vasip Şahin, Çelebi Stratejik Danışmanlık'ın 15. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen "Uluslararası Ekonomik Gelişme Zirvesi-Çin ve Hindistan Üzerinden Global Krize Bakış ve Türkiye" konulu konferansa katıldılar.

 

Konferansa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Maliye Bakanı Naci Ağbal, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Borsa İstanbul Genel Müdürü Murat Çetinkaya, Çelebi Stratejik Danışmanlık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Işın Çelebi ile çok sayıda davetli katıldı.

Borsa İstanbul Konferans Salonu'nda düzenlenen törende gong; İstanbul Valisi Vasip Şahin, Borsa İstanbul Genel Müdürü Murat Çetinkaya, Çelebi Stratejik Danışmanlık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Işın Çelebi, Pekin Üniversitesi Guanghua İşletme Fakültesi Finans Profesörü Michael Pettis, St. Xaivier's College Ekonomi Bölüm Başkanı Aditi Sawant'ın katılımıyla çaldı.

“80 MİLYONU KAYBEDERSENİZ BEDELİ ÇOK AĞIR OLUR”

Programda konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye'yi 20. yüzyılın kodları ile okuma devri sona erdi, 80 milyonu kaybederseniz bedeli çok ağır olur" dedi.

Bakan Albayrak, ”Bir paradigma değişimi var, çok büyük bir zihinsel dönüşüm var. Türkiye ilk 3 çeyrekte devasa bir büyüme sağladı. İşin batı resmine en son gireceğim, Türkiye'nin önünde büyük bir fırsat var. Hindistan ziyaretinde bölgesel iş birliklerini geliştirecek yeni fırsatlar gördük.” şeklinde konuştu.

“Türkiye'nin bu resmi doğru okuyup dönüşümüne ortak olmamız gerekiyor. Büyük resmi ve vizyonu görecek insanların sayısının artacağına inancım tam” diyen Bakan Albayrak, ”Siyasette rekabet yok, bu sebeple bize daha fazla çalışma yolu açılıyor. ‘Asya ve Pasifik bölgesinde oluşan networkte Türkiye bunun neresinde?’ tespitini mutlaka oluşturmamız gerekiyor. Bölge ekonomisi dediğimizde Türkiye artık bambaşka yerlerde. Petrol ve doğalgaz yataklarına sahip ülkelerle komşu bir pozisyonda yer alıyoruz. Tüm bu yaşananlara rağmen Türkiye yatırımcı dostu pozisyonunu en iyi şekilde koruyor.” dedi.

Bakan Albayrak, “Ekonomik fırtınalara Türkiye olarak iki şekilde önlem almamız gerekiyordu. Birincisi 15 Temmuz'da FETÖ ihanetinin ardından bizi birbirimize daha bağlayan bir hayır gerçekleşti. 80 milyon birlik oldu. İkincisi de siyasi istikrarlı bir sistemdi. O da 16 Nisan'da sistem dönüşümünü yaşadık ve böyle yer alacak. Türkiye kendini her şeye hazırlayan bir ülke, siyaset networkünde de kendi modelini oluşturuyor. Yenidünyadaki Asya merkezli tüm bu kazan kazan ilişkisini tek perspektiften mi yürütecek? Hayır. Türkiye doğudan batıya tüm ilişkilerini dünden daha iyiye taşıyacak.” Şeklinde konuştu.

“Türkiye muazzam bir dönüşüm yaşadı” diyen Bakan Albayrak; “Mart'ta güneş, Temmuz'da da rüzgâr bağlamında dev projelere imza attık. Türkiye, Batı ile 70 yıllık müttefikliği çerçevesinde önemli bir testten geçiyor. Dünyanın dört bir yanından gelen firmalarla işbirliği oluşturmaya çalışan Türkiye'yi okumak gerek. Almanya 200 yıldır iş birliği yaptığımız bir ülke. Bence Almanya sınırları ötesindeki aklın Türkiye-Almanya ilişkilerini zehirlemeye çalışmasına izin vermeyecekler” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL’DA BU SİSTEMİ KURARSAK İSTANBUL FİNANS MERKEZİ OLUR”

Maliye Bakanı Naci Ağbal, İstanbul’u Uluslararası Finans Merkezi yapmayı istediklerini anımsatarak, “O zaman rekabet halinde olduğumuz ülkelerde finans piyasasının kurumsal yapısı, işleyiş mekanizması, kuralları, kaideleri neyse İstanbul’da bu sistemi kurarsak İstanbul Finans Merkezi olur. Cesaretle, çok agresif bir yasa çalışmamız var inşallah önümüzdeki dönemde getireceğiz.” dedi.

Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 5,1 büyüdüğünü anımsatan Ağbal, şunları kaydetti:

“Bu Türkiye’yi cesaretlendiren, umutlandıran, Türkiye ekonomisinin büyüme dinamiklerine güç veren bir açıklama oldu. Özellikle bu sene üretim, yatırım ve ihracat tarafı ekonominin güçlenmesine gösterge niteliği taşıyor. İkinci çeyrekte büyümenin daha fazla yatırım ve ihracattan gelmesi ekonominin sürdürülebilirliği açısından ileriye dönük olumlu bir gelişme. Tüketime dayalı büyümeyi kalıcı ve sürdürülebilir olarak görmedik. İkinci çeyrekteki veriler 2017 yılının tamamına ilişkin olmak üzere yüzde 5 ve üzerinde büyümeye işaret ediyor. Bundan tam bir yıl önce alçak bir darbe girişimi oldu. Birçok alanda yansıması olsa da ekonomi üzerinde derin etkiler meydana getirdi. 15 Temmuz darbe girişimi Türkiye ekonomisi için testti. Türkiye ekonomisinin böyle içsel ekonomik şoktan çıkıp çıkamayacağına yönelik bir testti.”

Ağbal, Türkiye’nin politik ve ekonomik miksinin bu dünyadaki çeşitlenmeye ayak uydurmak zorunda olduğunu, dünya nereye gidiyorsa Türkiye’nin de bu gelişmeler içerisinde fırsatları yakalamak ve çekim merkezi olmak durumunda bulunduğunu ifade etti.

“İSTANBUL, KRİZDEN EN HIZLI ÇIKAN KENT”

Programda konuşma yapan Vali Şahin, “İstanbul sizin de bildiğiniz gibi ülkemiz ekonomisinin neredeyse yüzde 40’ından fazlasını domine ediyor.  Hem vergi gelirleri, ithalat-ihracat anlamında, hem de üretimin dizayn edilmesi anlamında ülkemizin ekonomisini domine eden en önemli şehrimiz. Sadece bununla kalmıyor, bölgede de domine görevi olan dominant bir şehir. Bu özelliğini İstanbul her geçen gün arttırmaya çalışıyor. 3. Köprüyle, 3. Havalimanımızla, Avrasya ve Marmaray deniz altı geçişlerimizle finans kentimize bu özelliğini ve önemini gittikçe arttırmaya çalışan bir kent. İnşallah ülkemizin gelişmesiyle beraber İstanbul da bu noktada kendi üzerine düşen vazifeyi en güzel şekilde yerine getirecektir.” ifadelerini kullandı.

“İstanbul, 2008 global krizinden en hızlı çıkan kenttir.” diyen Vali şahin, ” O zaman ilk 10 kent içerisinde hiçbir Avrupa ülkesine ait kent yoktu. İstanbul, krizden en hızlı çıkan kent olmasını; kendi iç dinamizmine ülkesinin yetiştirmiş olduğu genç, dinamik müteşebbisine ve hızlı kararlar alabilen, hızlı karar üretebilen ve uygulayabilen istikrarlı bir yönetim yapısına sahip olmasına borçludur. Bu anlamda baktığımızda İstanbul, İpek Yolu Projesi’nin en önemli kavşaklarından biridir. İnşallah global krizin dünyanın her tarafını etkilediği gibi global gelişmenin ve bereketin de dünyanın her tarafını etkilemesini umut ediyoruz" şeklinde konuştu.