TR
15 Aralık 2017 19:50

ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU, CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN KATILIMIYLA HİZMETE AÇILDI

ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU, CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN KATILIMIYLA HİZMETE AÇILDI "Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu" olma özelliği taşıyan Üsküdar-Ümraniye metrosu, bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldı.
  • ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU, CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN KATILIMIYLA HİZMETE AÇILDI
  • ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU, CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN KATILIMIYLA HİZMETE AÇILDI
  • ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU, CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN KATILIMIYLA HİZMETE AÇILDI
  • ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU, CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN KATILIMIYLA HİZMETE AÇILDI

Toplu ulaşımda önemli bir hat olacak Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun birinci etabının açılışı için bugün tören düzenlendi.

Açılışa Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra; Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da katıldı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu" Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açılış Töreni'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı "Eksiklerimiz yok mu, tabii ki var. Hatta bazı yanlışlar yapılmadı mı, elbette yapıldı. Fakat İstanbul'a yapılan hizmetler yanında bunları konuşmak bile abesle iştigaldir. Biz hepsinin farkındayız, inşallah hepsini de telafi edeceğiz, çünkü biz İstanbul'u aşkla seviyoruz." dedi.

“Bu metro hattı ülkemizin ilk sürücüsüz metrosudur. Bu hat ile İstanbul'daki metro hattının uzunluğunu 160 kilometreye çıkarmış oluyoruz.” ifadesini kullandı.

Üsküdar- Ümraniye metro hattı açılış töreninde konuşma yapan Başkanımız Sayın Binali Yıldırım şu sözleri kaydetti:

“Asya'dan Avrupa'ya Marmaray'la 4 dakika. Marmaray'da 235 milyon yolculuk oldu. Marmaray yetmez yanına bir tane de arabalar için tünel yapalım dedik. Avrasya Tüneli'ni de Harem'den Yenikapı'ya denizin derinliğinden geçirerek böylece dünyada en derinden geçen tüneli de İstanbul'a kazandırmış olduk. “

“2018 yılının sonunda dünyanın en büyük havalimanını da İstanbul'da açıyoruz. İstanbul'a her şey yakışır. Bu metro birçok özelliğe sahip. 10,5 km'lik bu metro, 9 durakta hizmet verecek; kaptanı yok, sürücüsü yok. Kendi kendine gidiyor. “

“Uzunluğu 20 km'yi bulan hattın geri kısmı da önümüzdeki seneler bitmiş olacak. Maliyeti 3,5 milyar lira. Sancaktepe'den Üsküdar'a sadece 27 dakikada geleceksiniz. İstanbul'un trafiğinin yoğun olduğu saatlerde bunun ekonomiye ne kadar büyük bir faydası olduğunu söylemeye hacet yok. Bu hat 700 bin kişiyi bir günde taşıyabilecek.”

“Bu hattın gecikmesinin nedeni, İstanbul'un tarihi hazinelerini de gün ışığına çıkarması. Arkeolojik kazılar sebebiyle en son teknolojiyle sürücüsüz olan bu hattın testlerinin yapılması da zaman aldı. Bugünlere geldik. Geç olsun güç olmasın. Hizmet yerini buldu. Makinistin yaptığı bütün işler artık kumanda merkezinde olacak. Sefer aralığı da kısa sürelerde olacak. Tren duruş yerinin net olarak belirlenmesi için fren mesafesi kısalacak ve enerjiden büyük tasarruf olacak.”

“Türkiye bir yandan 15 yıldır terörle vesayetle darbe girişimiyle mücadele ederken diğer yandan da insanımızın arzu ettiği bütün projeleri hayata bir bir geçiriyoruz. Bölünmüş yollar, hızlı trenler, modern havaalanları, şehir hastaneleri. Bütün bunlar milletimiz için. Yola çıkarken Cumhurbaşkanımız ne dedi? İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.”

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun uzunluğu 20 kilometre ve 16 istasyonu bulunuyor. Metronun, uzunlukları 128 metreden oluşan 126 vagonunun yolcu kapasitesi bin 622. Saatte tek yönden 65 bin, günde ise ortalama 700 bin yolcu taşınması hedefleniyor.

Toplamda 9 istasyondan oluşan metronun birinci etabı olan Üsküdar-Ümraniye bölümü, yani sürücüsüz kısmın uzunluğu ise 10,5 kilometre. Bu bölüm; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler’i kapsıyor.