TR
18 Mart 2017 20:09

VALİ ŞAHİN, 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ NEDENİYLE ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER İLE AKŞAM YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ

VALİ ŞAHİN, 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ NEDENİYLE ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER İLE AKŞAM YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 102. yıl dönümü münasebetiyle İstanbul Valiliği tarafından şehit aileleri ve gaziler için yemek düzenlendi.
  • VALİ ŞAHİN, 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ
  • VALİ ŞAHİN, 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ
  • VALİ ŞAHİN, 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ
  • VALİ ŞAHİN, 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ

Wow Hotel'de düzenlenen yemeğe İstanbul Valisi Vasip Şahin ve eşi Şeyma Şahin ev sahipliği yaptı.
Programa, 3. Kolordu komutanı Mehmet Daysal, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren ile şehit aileleri, gazi ve aileleri katıdı.

Vali Şahin, "102'nci yıl dönümünde Çanakkale'de kaybettiğimiz aziz şehitlerimizi, Çanakkale'den önce ve sonra bilhassa terörle mücadelede hususen de 15 Temmuz'da yitirdiğimiz aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum" diyerek konuşmalarına başladı.

Vali Vasip Şahin, "Bugün, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümü. Bunun yanında Meclisimiz, 18 Mart'ı şehitler günü olarak ilan ve kabul etti. Dolayısıyla bugün iki önemli ve anlamlı konuyu bir arada anmış oluyoruz. Birincisi emperyalistlerin Anadolu üzerinde bitmeyen ve tükenmeyen emellerinin yeniden sahneye konulduğu o Çanakkale muhasarası, denizden ve karadan düşman saldırısı altına girmesi ve günlerce süren o hepinizin bildiği çetin mücadelelerden sonra düşmanın püskürtülmesi ve hayatlarında belki hiç görmedikleri yenilgiyi tatmasının yıl dönümü. O gün bırakın insanları mermiler bile kendilerine düşecek yer arıyorlar o derece yoğun bir savaş, çatışma ve akan oluk oluk kan... Bu topraklar hep kanlarla, gencecik fidancık bedenlerle yoğruldu ve bize vatan oldu." şeklinde konuştu.

"Bu insan, vatan uğruna kendini feda eden şehit bu topraklarda her zaman vardır" sözlerini vurgulayan Vali Şahin, "Bulunduğumuz bölge, üzerinde durduğumuz topraklar bir arazi parçası değil ama olsaydı eğer dünyanın en kıymetli arazisi olarakta nitelenecekti. Çünkü bütün geçiş yolları üzerinde kıtaları birbirine bağlayan en kilit noktada Anadolu yer alıyor. Tarih boyunca herkes bu topraklar üzerinde hesap, herkes plan yaptı. Bunan sonrada bu bitmeyecek. Ama hamd olsun bin yıldır nasıl bize vatansa Anadolu inşallah ilelebet bu millete vatan olmaya devam edecek. Bundan hiç kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın" dedi.

Vali Şahin, "Biz sadece bugün Çanakkale şehitlerimizi değil, onların muazzez ruhlarının timsali olarak onların temsilinde biz bütün şehitlerimizi temsil eden ve onların hatırlanmasına vesile olan bir gün 18 Mart. Cenabı Hak tekrar rahmet eylesin. Biz gencecik bedenleriyle bu toprağa düşen ve bize burayı vatan kılmaya devam eden bu fedakar insanları her zaman gönlümüzde ve kalbimizde yaşatacağız. Ama biliyoruz ki bu acıyı bizzat aileleri olarak sizler yaşıyorsunuz. Belki sizin kadar değil ama bu millet, inanın ki şehidini sizlerin hissiyatını yakın derecede kalplerinde yüreklerinde canlı tutmaktadır. Siz gazilerimizi ve şehit ailelerimizi kendi değerlerinden, kendi ailelerinden daha aziz bilmekte, sizleri kendi menfaatlerinden daha üstün tutmaktadır. Bunu biz her vesileyle artık millet olarak gösteriyoruz. Devlet olarak da son yıllarda yapılan bir takım düzenlemelerle buna epeyce bir nişaneler göstermekte. Biliyoruz yeterli değil ama bundan sonra daha fazlasının yapılacağının bunlar teminatıdır diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.


"Akif'in dediği gibi; Gök kubbeyi indirsek bile sizin için yeterli olmadığının farkındayız" diyen Vali Şahin, "Bizler sizlere hizmet etmek, sizlerin derdine, ihtiyacına çare bulmak, karşılık vermek gibi görevle görevlendirildiğimiz için de kendimizi onurlu ve bahtiyar hissediyoruz. Bu nedenle sizlerin her bir talebi bizim onurumuzu ve bahtiyarlığımızı ancak arttıracaktır. Başka hiçbir şekilde bize yük olamaz bunun böyle bilinmesini özellikle istirham ediyorum. Tabii bu topraklarda kalmanın bedeli sadece savaşmak değil, sadece şehit olmak değil aynı zamanda bu topraklarda çok çalışmaktır. Biz hayat sürenlere düşen en önemli görev de gelişmeyi, kalkınmayı, her bakımdan ilerlemeyi en ileri seviyeye taşımamız lazım. Hangi işi yapıyorsak yapalım en iyisini yapmak zorundayız. İşte görüyoruz dünyanın bugün geldiği nokta maalesef imajların döküldüğü, cilaların söküldüğü bir dönem. Şunu bir daha görüyoruz ki dünyada hala hak değil; güç ön plandadır ve belirleyicidir. O zaman biz hakkın öncelikli olmasını savunan ve tarih boyunca bunu ispat etmiş bir millet olarak önce güçlü olacağız ondan sonra da hakkı hakim kılacağız. Maalesef gücünüz olmadan hakkı hakim kılma imkanınız yok. Bugün belki ülkemizin yapmaya çalıştığı bu, her bakımdan en iyisi olmaya çalışıyoruz. En büyük yatırımlar yapılıyor, en önemli stratejik üretimlere yönelik planlamalar ve icraatlar yapılıyor. Bunu fark eden maalesef dost görünümlü düşmanlarımız, oyunlarının tekrar tekrar planlamaya, farklı kılıflarda önümüze koymaya başladılar. Bugün yaşadığımız Batıyla ve Doğuyla problemlerin asıl özeti budur. Siz güçleniyorsunuz, dakik oluyorsunuz siz artık bizim için menfaatlerimiz için tehlike ve tehdit oluşturmaya başladınız. Dolayısıyla biz sizlerle uğraşırız; işin özeti bu." dedi.


Vali Şahin, "Hamd olsun bu millet en zor anında hiçbir şeye sahip değilken yokluk içersinde Çanakkale'yi kazanmıştır, kurtuluş mücadelesini kazanmıştır. Bu kadar yetişmiş insan, kadrolar ve bu kadar refah noktasında geldiğimiz seviyeden sonra biz Allah'ın izniyle bu mücadelelerden başarıyla, zaferle ve başımız dik çıkacağız. Çünkü biz biliyoruz ki sadece bizden ibaret değiliz biz aynı zamanda mazlum coğrafyanın, mazlum insanların da imdat ettiği, bir şeyler beklediği ve gözünü bize diktiği bir milletiz. Biz onların duaları sayesinde bugün ayaktayız. Biz bunu en son 15 Temmuz'da gördük. Bu milletin nasıl millet olduğunu, nasıl fedakarca en ufak bir çağrıyla hiçbir şeyi düşünmeden, arkasında ne bıraktığı, kimi bıraktığı, ne olacak ailesi diye düşünmeden insanlar sokağa çıktı. İnanın bu ruh bu millette taptaze yaşamaya her zaman devam edecek." şeklinde konuştu.

Vali Şahin son söz olarak, "Biz şehit ailelerimizin, gazilerimizin ve ailelerimizin yanında olmaktan şeref duyuyoruz. Her zaman sizlere kapımız açık. Başta Gazi Mustafa Kemal Paşa olmak üzere tarih boyunca bu topraklara kendini, kanını, canını feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle minnetle yad ediyoruz. Allah onları inşallah cennetinde en aziz yerde misafir edecektir." dedi.