TR
24 Kasım 2017 14:18

VALİ ŞAHİN, “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI”NA KATILDI

VALİ ŞAHİN, “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI”NA KATILDI İstanbul Valisi Vasip Şahin, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği “24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı”na katıldı.
  • VALİ ŞAHİN, “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI”NA KATILDI
  • VALİ ŞAHİN, “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI”NA KATILDI
  • VALİ ŞAHİN, “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI”NA KATILDI
  • VALİ ŞAHİN, “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI”NA KATILDI
  • VALİ ŞAHİN, “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI”NA KATILDI
  • VALİ ŞAHİN, “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI”NA KATILDI
  • VALİ ŞAHİN, “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI”NA KATILDI
  • VALİ ŞAHİN, “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI”NA KATILDI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, İstanbul Öğretmen Akademileri ile ilgili video gösterimi ve konuşmalar ile devam etti.

İstanbul Valisi Vasip Şahin açılış konuşmasına, ”Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Başöğretmen Atatürk’ün başöğretmenlik unvanını aldığı gün ve 36 yıldır da Öğretmenler Günü olarak tahsis edilen bir gün. Bu nedenle hepinizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.” diyerek başladı.

Vali Şahin, “Öğretmenlik kutsal bir meslek, bunu herkes tekrar ediyor. Ben de tekrar ediyorum ama bunun anlamını, boyutunu ve derinliğini sizler yaşıyorsunuz. Bu mesleği inanıyorum ki her biriniz bilerek ve isteyerek tercih ettiniz. Kendinize idealize ettiğiniz bir meslek olarak seçtiniz. Bugün bu mesleği zevkle, şevkle ve aşkla icra ediyorsunuz. Zaten bu aşk ile şevk olmasa bu meslek uzun süre yapılacak yürütülecek meslek değildir, bunun hepimiz farkındayız. Bu nedenle biz yönetim sorumluluğu almış insanlar olarak her zaman öğretmenlerimizin yanında, yakınında ve arkasında olmaya hep gayret ettik. Bizim mesaimizin neredeyse yüzde 50’sinden fazlasını eğitim oluşturur. Bu anlamıyla baktığımızda da bizlerin aynı zamanda birer eğitim yöneticisi gibi bir fonksiyonu var. Hamdolsun iyi bir kadroyla çalışıyoruz. Biz de yaptığımız hizmetten ve verdiğimiz emekten doğrusu ziyadesiyle memnunuz, hiçbiri boşa gitmiyor. Sizlerin sayesinde ve sizlerin gayretiyle bir şeyler üretiyoruz ve sadece Valiliğin adına değil şehrim adına da milletim adına da sizlere şükranlarımı sunuyorum.“ şeklinde konuştu.

“Bugün yaşadığımız iyilik adına, gelişme adına, ilerleme adına ne varsa öğretmenlerimizin eseridir ve öğretmenlerimize borçluyuz.” diyen Vali Şahin, “Ama bunun yanında olumsuzluk adına, kaybettiğimiz zaman adına, mesafe adına ne varsa onun da sorumluluğu maalesef yine öncelikle sizlerin omuzunda. Bu nedenle hep birlikte el ele vererek, hep birlikte yine o aşkımızı, şevkimizi kaybetmeden daha üstlere çıkarak bu milletin evlatlarına çok daha fazlasına vermemiz lazım.“ dedi.

Hepimiz çocuk olduk öğretmenler her birimizin liderleriydi, idealiydi, idolleriydi. Eğer genç nesil sizlerden iyi örnekler alırsa geleceğe daha iyi hazırlanmış olur. Sizlerden aldığı o vatan, millet, bayrak sevgisi ve sevdası onları ömür boyu doğru yolda, istikamette ve milletin hizmetinde yürümesine vesile olur. O gıda, enerji onlara ömür boyu yeter. Arkadaşlar lütfen, öğrencilerimize evlatlarımız gibi hatta evlatlarımızdan daha fazla önem vererek yaklaşalım. Çünkü evladımızla biz 20 sene, 30 sene sonra helalleşme imkânı bulabiliriz de kaybettiğimiz nesillerle belki bir daha helalleşme, hatalarımızı telafi etme imkânı bulamayız. Onun için lütfen bu evlatlarımızla, gelecek nesille çok iyi ilgilenelim. Onlara çok yakın davranalım. Gönlümüzü, kapılarımızı bütün dağarcığımızla birlikte onlara açalım. Bunu için bir başka yol da o çocuklarımızın anne ve babalarıyla iyi iletişim kurmamız. Çocuğu eğer iyi yetiştirmek istiyorsak onun önce ailesini iyi bilmemiz, iyi tanımamız lazım. Ailesiyle iyi bir iş birliğine girmemiz lazım ki bizdeki eksiği aile tanımlasın, ailedeki eksiği biz tespit edip tamamlamış olalım. Aksi takdirde hep tek boyutlu, tek bacaklı ve topal bir hizmet olarak devam eder. Bir de evlatlarımıza neyi öğütlüyorsak lütfen onu kendi özel hayatımızda, şahsımızda da gösterelim. Eskilerin deyimiyle söyleyerek değil; yaşayarak, yaşatarak o atmosferi onlara sunalım.” ifadelerini kullandı.

Vali Şahin, “Sizlere teşekkür ediyorum, bugüne kadar göstermiş olduğunuz emek ve gayretler için gününüzü tekrar kutluyor. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ahirete intikal eden tüm öğretmenlerimizi, şehit öğretmenlerimizi, gazi öğretmenlerimizi ve emek veren tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Hayatta olan çalışan ya da çalışmayan tüm öğretmenlerimize şükranlarımı ifade ediyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

“24 Kasım Öğretmenler Günü ” etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda birinci olan öğrencilere ödüllerini İstanbul Valisi Vasip Şahin verdi.

Zeytinburnu Şemsettin Sami Ortaokulu Öğretmenler Korosu’nun konseri ve halk oyunları gösterisinin ardından mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni ile program sona erdi.