TR
29 Ekim 2017 21:40

VALİ ŞAHİN, 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU’NDA DAVETLİLERLE BİR ARAYA GELDİ

VALİ ŞAHİN, 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU’NDA DAVETLİLERLE BİR ARAYA GELDİ İstanbul Valisi Vasip Şahin, "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94’üncü Yıl Dönümü Resepsiyonu"nda davetliler ile bir araya geldi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıl dönümü münasebetiyle İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen resepsiyona 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul protokolü, şehit aileleri ve gaziler ile çok sayıda davetli katıldı.

Vali Vasip Şahin ile eşi Şeyma Şahin, girişte davetlileri tek tek tokalaşarak karşıladı. “Cumhuriyet” konulu kısa filmin gösteriminin ardından, Vali Vasip Şahin kürsüye gelerek konuşmasını yaptı.
“Hürriyete âşık milletimizin, 1919’da başlayıp dalga dalga büyüyen, adım adım yükselen bağımsızlık mücadelesi, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanıyla taçlanmıştır.” diyerek sözlerine başlayan Vali Şahin, ”Bu şerefli günün 94. yıl dönümünü idrak etmenin gururu ve kıvancıyla hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Vali Şahin, “Türkiye Cumhuriyeti; zalime meydan okuyan, işgal ve zorbalığa hiçbir şartta geçit vermeyen, vatanını canından aziz bilen kahraman bir neslin emanetidir. Hürriyet ve istiklal bu milletin karakteridir ve bu karakter ona nice destanlar yazdırmış; Anadolu’nun kapılarını açtırmış; bir cihan imparatorluğu kurdurmuş; Sevr’i reddedip tüm emperyalist devletlere unutamayacakları bir ders vermiştir. Kolayca teslim olunacağı zannedilirken, ezelden beri hür yaşadığını ve hür yaşayacağını, haysiyetini ve hürriyetini korumak için çelikten bir iradeye sahip olduğunu bütün dünyayı hayrette bırakarak ispat eden bu yüce millet; muhteşem zaferinin ardından ilelebet payidar olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, yalnızca düşman unsurlara karşı kazanılmış zaferlerin bir neticesi değildir. Bunun yanında düşmanla iş birliği halindeki hainlere, manda ve himaye hevesindeki soysuzlara, istikbalimizi karartmaya teşebbüs eden teslimiyetçi odaklara da tarîhî bir cevap niteliğindedir.” şeklinde konuştu.

“Türkiye Cumhuriyeti’ni, kuruluş felsefesindeki gibi tam bağımsız, güçlü ve demokratik bir dünya devleti olarak istikbale taşımak için bugün hepimize büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.” diyen Vali Şahin, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözünde vücut bulan bu anlayışa sımsıkı sarılmak her vatan evladının görevidir. Bu şuuru asla kaybetmeyen milletimiz, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde bir kez daha demokrasinin yegâne yol olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Millî Mücadele ruhu yeniden dirilmiştir. Cumhuriyet’ten yana görünüp sırtına hançer vuranlar ve demokrasiden taraf olduğunu iddia edip milletimizin birliğine kast etmeye çalışanlar bilmelidirler ki bu millet ve bu devlet; birliğine, dirliğine, istikbaline el uzatanları yerle yeksan etmekten asla çekinmeyecektir. Türk milleti güçlüdür. Muhteşem tarihimizden, birlikte yaşama azmimizden, bağımsızlık idealimizden aldığımız bu güçle Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza dek bir yıldız gibi parıldayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Vali Vasip Şahin, “Muhteşem bir tarihin, nadide bir coğrafyanın, eşsiz bir kültür mozaiğinin üstünde yükselen Türkiye Cumhuriyeti, 94 yılı geride bırakırken güçlü ve istikrarlı bir ülke olmanın yanında; siyasi, sosyal ve ekonomik sahalarda yaptığı hamlelerle bölgesindeki ve dünyadaki önemini her geçen gün daha da artırmaktadır. Ülkemiz bugün gelişen ekonomisi, güçlü demokrasisi ve muasır medeniyet ölçüsündeki sosyal hayatıyla aydınlık geleceğe doğru emin adımlarla yürüyüşüne devam etmektedir. Şüphesiz bu yoldaki en büyük destekçisi ilim ve sanatla mücehhez genç nüfusudur. Bunun yanında Türkiye, güçlü ekonomisi ve dünyanın dört bir yanına ulaşan yatırımcılarıyla piyasalara yön veren konumdadır.” şeklinde konuştu.

Vali Şahin, ”Türkiye Cumhuriyeti, Türk milletinin tek ve ebedî yurdudur. Cumhuriyetimiz, halk egemenliği, hukuk ve eşitlik kaideleri üzerinde sapasağlam ayaktadır; ebediyete kadar da ayakta kalacaktır. Bu düşüncelerle Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızı kutluyor; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor; hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

Program, TRT İstanbul Radyosu sanatçılarının verdiği konserin ardından sona erdi.