TR
29 Ekim 2017 17:09

VALİ ŞAHİN, 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENLERİNE KATILDI

VALİ ŞAHİN, 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENLERİNE KATILDI İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94’üncü yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen törenlere katıldı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ilk olarak Cumhuriyet’in kuruluşunun 94’üncü yılı kutlamaları kapsamında İstanbul Valiliği’nde düzenlenen Tebrikât Töreni’nde tebrikleri kabul etti.

Törene; 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, mülki idare amirleri, adli yargı mensupları, askeri erkân, dini liderler, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve yabancı misyon temsilcileri katıldı.

Valilik’teki Tebrikât Töreni’nin ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94’üncü yıl dönümü Vatan Caddesi'nde görkemli bir törenle kutlandı.

Tören; İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın araç üzerinden halkın bayramını kutlamasıyla başladı, İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağının göndere çekilmesiyle devam etti.

Vali Şahin konuşmasına, “19 Mayıs 1919’da başlayan şerefli mücadelenin taçlandığı günün, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yıl dönümünü idrak etmenin kıvanç ve gururuyla hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” diyerek başladı.

“29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mız, Türk Milletine Kutlu Olsun”

Vali Vasip Şahin, ”Müthiş bir inanmışlık ve azimle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tek yürek olan milletimiz, tarihindeki her sayfada olduğu gibi hür yaşama idealinden bir an olsun vazgeçmemiş; eşi görülmemiş bir mücadelenin sonunda istiklali ve istikbali hakkında tek söz ve yetkinin yine kendisinde olacağına dair kararlılığını 94 yıl önce tüm dünyaya göstermiştir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mız, Türk milletine kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

“29 Ekim 1923; yedi düvelin ayağımıza vurmak istediği pranganın sökülüp atıldığı, işgalci zorbaların vatan toprağından kovulduğu şanlı zaferin tarihidir.” diyen Vali Şahin, “Samsun’da başlayıp tüm yurdu saran bağımsızlık ateşi, adım adım yükselen kurtuluş azmi Türkiye Cumhuriyeti’ni inşa etmiş; emperyalizmin tüm oyunlarını bozmuştur. Cumhuriyetimiz; asil bir direniş ruhuna, yüce bir karaktere, tavizsiz bir hürriyet şuuruna sahip necip milletimizin en büyük ve en kıymetli eseridir. Büyük milletimiz 29 Ekim 1923 tarihinde, şanlı mazisinin en önemli silkinişlerinden birini daha gerçekleştirmiş, bağımsızlığın bu milletin karakteri olduğunu bir kez daha tüm cihana haykırmıştır. Sayısız badireyi atlatarak hürriyet yolunda kararlı adımlarla yürüyen Türk milleti, Cumhuriyet’le birlikte müreffeh istikbale erişme niyetini de kesin olarak ilan etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti; kahraman şehitlerimizin kanıyla, savaş meydanlarındaki nice yiğitliklerle ve hakkını hiçbir surette ödeyemeyeceğimiz fedakârlıklarla vücut bulmuş, nadide bir emanettir. Destansı bir kurtuluş mücadelesiyle, vatan topraklarımıza göz dikenlere karşı gösterdiğimiz bu direniş sadece dış mihraklara karşı kazanılmış zafer değildir. Cumhuriyet; içimizde bölücülük hevesinde olan hainlere karşı birliği, mandacılara karşı hürriyeti, bölücülere karşı tam bağımsızlığı savunan ve yücelten milletimizin son sözüdür.” ifadelerini kullandı.

“15 Temmuz’da milletimizin birliği ve demokrasimizin devamlılığı bir şer ittifakı tarafından tekrar sınanmak istenmiş; milletimizin demir yumruğunu unutanlar muazzam bir milli idareyle püskürtülmüşlerdir.”

“Atatürk, Cumhuriyet’i “Benim en büyük eserim.” diyerek tavsif etmiş; barışçı, çağdaş, hür bir ülke ve halk için sağlam temelleri atmıştır. “ diyen Vali Şahin, “Bugün 94 yılı geride bırakırken bu kutlu emaneti; Türk milletinin göz nuru, şehit ve gazilerimizin hediyesi görmek ve en emin şekilde istikbale taşımak hepimizin görev ve sorumluğudur. Türk milleti, cumhuriyet tacını gurur ve şerefle taşıyacak kabiliyette, demokrasinin yegâne yol olduğunu bilecek ferasettedir. Ancak 15 Temmuz’da milletimizin birliği ve demokrasimizin devamlılığı bir şer ittifakı tarafından tekrar sınanmak istenmiş; milletimizin demir yumruğunu unutanlar muazzam bir milli idareyle püskürtülmüşlerdir. Bu beyhude girişim bir kez daha göstermiştir ki milletimiz bu ülkeyi, bu devleti, bu cumhuriyeti kimseye bırakmayacaktır. Son söz milletindir. Her karış toprağı atalarımızın kanıyla yoğrulmuş Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.” şeklinde konuştu.

“Türkiye Cumhuriyeti donanımlı genç nüfusuyla umut vaat eden; bilim, sanat ve sporda nice başarılara imza atan pırıl pırıl bir gençliğe sahiptir.”

Vali Şahin, ”Türkiye Cumhuriyeti, tarih sahnesinde elde ettiği başarılarla bugün müreffeh istikbâle emin adımlarla yürüyüşüne devam etmektedir. Türkiye; dinamik nüfusu, yükselen ekonomisi, güçlü demokrasisi, tarîhî değerleri ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmanın verdiği kültürel birikimle dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yerini çoktan almıştır. Ülkemiz bugün dünyanın en büyük ekonomileri arasında küresel piyasalara yön veren, söz sahibi konumdadır. Donanımlı genç nüfusuyla umut vaat eden; bilim, sanat ve sporda nice başarılara imza atan pırıl pırıl bir gençliğe sahiptir. Sadece ülke sınırları içinde barışı tesis etmekle kalmayıp dışarıda da mazlum milletlerin imdadına yetişen, korkusuz ordusuyla dünya barışına hizmet eden muazzam bir askerî güce sahiptir. Ve nihayetinde ülkemiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine yükselmiş ve parlayan yıldızıyla tüm dünyanın gözlerini kamaştırmaya devam etmektedir.” dedi.

Vali Şahin son olarak, “Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızı en kalbî duygularımla kutluyorum. Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin bânîsi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor; hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Vatan Caddesi’nde gerçekleştirilen tören, geçit töreniyle sona erdi.