TR
25 Eylül 2017 21:12

VALİ ŞAHİN, ÇİN HALK CUMHURİYETİ'NİN 68. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ RESEPSİYONUNA KATILDI

VALİ ŞAHİN, ÇİN HALK CUMHURİYETİ'NİN 68. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ RESEPSİYONUNA KATILDI İstanbul Valisi Vasip Şahin, Çin Halk Cumhuriyeti'nin 68. kuruluş yıl dönümü resepsiyonuna katıldı.

Program İstanbul Valisi Vasip Şahin, Çin İstanbul Başkonsolosu Qian Bo ile farklı ülkelerin başkonsoloslarının katılımlarıyla gerçekleşti.

"Bugün Çin Halk Cumhuriyeti’nin 68. kuruluş yıl dönümünü kutlamak ve güzel İstanbul’umuzdaki dost Çin halkının coşkusuna ve mutluluğuna ortak olmak için bir aradayız. Bu vesileyle dünya başkenti İstanbul’umuzda sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum" diyen Vali Şahin, "Türk ve Çin halkı arasındaki ilişkiler, tarihî "İpek Yolu"na kadar uzanan kadim ve sağlam bir geçmişe sahiptir. İki ülke, uzun yıllar "İpek Yolu" aracılığı ile ticarî ve kültürel temaslarda bulunmuş, aralarında yakın bir dostluk bağı kurmuşlardır." dedi.

Vali Vasip Şahin, "Günümüzde de Türkiye ve Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin ilerlemesi ve bu dostluğun gelişmesinde iki ülke hükümetleri kadar, hükümet dışı kuruluşların çabaları da önem taşımaktadır. Büyüyen ticaret hacmine paralel olarak iş adamlarımızın da ekonomik, sosyal ve kültürel alanda ilişkileri geliştirdiğini görmekteyiz. Bu kuruluşlar, iki ülke halklarının birbirini daha yakın tanımalarını sağlamak için uzun süreden beri yoğun çaba harcamaktadırlar. Bu mânâda Türk ve Çinli şirketler arasında kurulacak ortaklıkların da bu gelişime ivme kazandıracağını düşünüyoruz."şeklinde konuştu.

"Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesinde, büyük bir finans ve kültür merkezi olan güzel şehrimizin önemli rolünün de farkındayız."diyen Vali Şahin,"Bu farkındalıkla ilişkilerin her anlamda geliştirilmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğimizi ve dost Çin halkını kıtaları buluşturan şehir İstanbul’da ağırlamaktan her zaman mutluluk duyacağımızı bir kez daha belirtmek isterim." ifadelerini kullandı.

Vali Vasip Şahin, "Sözlerime son verirken Cumhuriyetinizin 68. kuruluş yıl dönümünü kutluyor; Çin Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na ve iki ülke ilişkilerine emek veren, katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyor; sağlıklı ve mutlu günler diliyorum." şeklinde konuştu.