TR
20 Kasım 2015 15:08

VALİ ŞAHİN ŞİŞLİ'DE OKULLARI İNCELEDİ

VALİ ŞAHİN ŞİŞLİ'DE OKULLARI İNCELEDİ İstanbul Valisi Vasip Şahin Şişli ilçesinde Nişantaşı Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Maçka Akif Tunçel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şişli Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu'nda incelemelerde bulundu. Vali Şahin'in incelemelerine Şişli Kaymakamı Salih Işık ve Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentürk eşlik etti.
  • VALİ ŞAHİN ŞİŞLİ'DE OKULLARI İNCELEDİ
  • VALİ ŞAHİN ŞİŞLİ'DE OKULLARI İNCELEDİ
  • VALİ ŞAHİN ŞİŞLİ'DE OKULLARI İNCELEDİ
  • VALİ ŞAHİN ŞİŞLİ'DE OKULLARI İNCELEDİ
  • VALİ ŞAHİN ŞİŞLİ'DE OKULLARI İNCELEDİ

İlk gözlemlerini Nişantaşı Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne yapan Vali Şahin'i Müdür Baş Yardımcısı Banu Tekinoğlu karşıladı. Vali Şahin daha sonra okulu gezerek, okulun tiyatro salonunu inceledi.

Nişantaşı Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Şişli Nişantaşı Teşvikiye´de Sadrazam Sait Paşa Konağında 1941 yılında, Nişantaşı Kız Enstitüsü adıyla eğitime hizmet vermeye başlamış, 1966 yılında Mesleki ve Teknik Öğretim Okulları eski genel müdürlerinden Mehmet Rüştü Uzel adıyla Kız Meslek Lisesi faaliyetlerini sürdürmüştür. Konağın ihtiyaca cevap vermemesinden dolayı 1971 yılında aynı bahçede inşa edilen A ve B bloklarında öğretim devam etmiştir. 1975 yılında Kuaförlük Meslek Lisesi,1985 yılında Anadolu Hazır Giyim-Deri Hazır Giyim-Örme Hazır Giyim Meslek Lisesi açılarak üç okul Eğitim ve Öğretime devam etmeye başlamışlardır. Okulun ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde restorasyonu yapılan bina 2001-2002 öğretim yılında tekrar Rüştü Uzel Meslek Lisesi bünyesinde hizmet vermeye başlamıştır. Daha sonra dış cepheler korunarak iç kısmı eski plana uygun, okulun ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde restorasyonu yapılan bina 2001-2002 öğretim yılında tekrar Rüştü Uzel Meslek Lisesi bünyesinde hizmet vermeye başlamıştır. Okul sadece A ve B Blokları kullanılarak ( Kız Teknik Lisesi,Meslek Lisesi, Açık Öğretim Meslek Lisesi Yüz Yüze Eğitim Programı olarak) 1400 civarında öğrenciyle eğitim ve öğretime devam etmektedir.

Vali Şahin incelemelerine Maçka Akif Tuncel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne geçerek devam etti. Okulun Bilişim Teknolojileri, Elektrik- Elektronik Teknolojileri, Gazetecilik, Tardo ve Televizyon ve Sanat Tasarım alanlarını gezen İstanbul Valisi Vasip Şahin okul yönetimi ve öğretmenlerden bilgi aldı. Okulun Radyo ve Televizyon Bölümü öğrencilerine röportaj veren Vali Şahin, "İmkânlarınız gerçekten çok iyi. Okulunuzun bütün alanlarında öğrencilerin kendilerini iyi yetiştirmenizi bekliyorum" diye konuştu.

Ülkenin en eski Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarından biri olan okul 16.09.1945 tarihinde Tophane´deki Askeri Merkez Komutanlığı binasında "Elektrik, Tesviye, Metal İşleri ve Ağaç İşleri" bölümleriyle İstanbul Tophane Erkek Sanat Enstitüsü adıyla açılmıştır. Okul binasının 1958 yılında istimlak edilmesi sonucu bugün İstanbul Maçka Akif Tunçel Anadolu Teknik Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi olarak eğitimde faaliyet gösterdiği bina 1. Dünya Savaşı yıllarında İtalyanlar tarafından Büyükelçilik Binası olarak yapımına başlandığı halde savaş nedeniyle zamanın padişahınca inşaatı durdurulduktan sonra İtalyan Devleti’nden Hazinece satın alınarak ilk önce Emlak Eytam Bankası´na sermaye karşılığı devredilmiş, banka tarafından satılmak üzereyken özelliği nedeniyle kültürel amaçlarla kullanılmak üzere İstanbul Belediyesi´ne bedelsiz olarak devredilmiştir.

1955 yılına kadar İstanbul Belediyesi´nin yarım kalan inşaatı tamamlayamadığı görüldüğünden 6585 sayılı yasa çıkarılarak taşınmaz maldan 6.933 m2´lik kısmının Belediye´den ifrazen Hazineye devredilmesi, Belediye mülkiyetinde kalan binanın da Bayındırlık Bakanlığı tarafından tamamlanması uygun görülmüştür. Çıkarılan bu yasa da uygulanamadığından, okullarımız Milli Eğitim Bakanlığınca onarılan Maçka’daki bugünkü binasına taşınarak 1958´de Maçka Sanat Enstitüsü adını almıştır. Sonra 1965 yılında "Tekniker Yüksek Okulu", "Teknik Öğretmen Okulu", 1969-1970 Öğretim yılında "Teknisyen Okulu", da aynı binada hizmete açmış ve bir süre sonra bu okullar kapatılmıştır.

Daha sonra Maçka Endüstri Meslek Lisesi adını alan okulumuz binasında 1969 yılında Teknik Lise, 1983´te Anadolu Teknik Lisesi, 1985´te Anadolu Gazetecilik Lisesi açılmış ve bu okul da 19.06.1997 tarihinde kapatılmış, Gazetecilik bir bölüm olarak Anadolu Teknik Lisesi bünyesine alınmıştır. Son olarak da 1989 yılında Anadolu Meslek Lisesi açılmıştır. Bu okullardan Maçka Teknik Lisesi ile Endüstri Meslek Lisesi'nin adı 20.05.1988 tarih ve 6679 sayılı onay ile İstanbul Maçka Akif Tunçel Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olarak değiştirilmiştir. Aynı binada eğitim hizmeti veren Anadolu Teknik Lisesi ile Anadolu Meslek Lisesi de 1992 yılında "Akif Tunçel" adını alarak eğitimdeki faaliyetini sürdürmektedir.

Son incelemelerini Şişli Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu'nda yapan Vali Şahin, kurum müdürü Aydın Bingöl'den bilgi aldı.