TR
19 Mart 2017 12:31

VALİ ŞAHİN, ŞÜKRÜ BALCI POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZİ 18. DÖNEM MEZUNİYET VE YEMİN TÖRENİ'NE KATILDI

VALİ ŞAHİN, ŞÜKRÜ BALCI POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZİ 18. DÖNEM MEZUNİYET VE YEMİN TÖRENİ'NE KATILDI İstanbul Valisi Vasip Şahin, Şükrü Balcı Polis Meslek Eğitim Merkezi 18. Dönem mezunlarının yemin törenine katıldı.
  • VALİ ŞAHİN, 18. DÖNEM MEZUNİYET VE YEMİN TÖRENİ'NE KATILDI
  • VALİ ŞAHİN, 18. DÖNEM MEZUNİYET VE YEMİN TÖRENİ'NE KATILDI
  • VALİ ŞAHİN, 18. DÖNEM MEZUNİYET VE YEMİN TÖRENİ'NE KATILDI

Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) 18. Dönem mezunları, Şükrü Balcı Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde düzenlenen törenle diplomalarını aldı. Törene İstanbul Valisi Vasip Şahin'in yanı sıra İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Atalay Bahar, Bakırköy Kaymakamı Adem Öztürk, Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, polis teşkilatı mensupları ve mezun olan 690 polis memurunun yakınları katıldı.
"ADALETİ BİZLER TEMİN EDECEĞİZ"
Törende konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin; törenle mezun olan polisleri, milletin geleceği için stratejik önemde bir meslek seçtikleri için tebrik ederek "Biz kamu görevlileri -polisi, jandarması, ya da tapu memuru, nüfus memuru; aklınıza hangi görev gelirse gelsin- kamu görevini yapan görevliler olarak adaleti temin etmek görevindeyiz. Adaletli davranmak durumundayız. Mahkemeler, ancak adaletin tedavi edildiği kurumlardır. Yoksa adaleti öncelikle uygulaması gereken kişiler bizleriz. Görev hayatımız boyunca mutlaka adaletten ayrılmayalım." dedi.

"ÜSTÜNÜZ HARİCİNDE KİMSEDEN EMİR ALMAYIN"

Polis memurlarına, kanun ve yönetmeliklerin kendilerine çizdiği görev çerçevesinin dışına çıkmaması tavsiyesinde bulunan Vali Şahin, "Hiç bir zaman hiyerarşik üstleriniz dışında kimseden emir ve talimat almayın. Sizin görev sınırınız, kanun ve nizam hakimiyetinde amirlerinizin size vermiş olduğu görevlerden ibarettir." diye konuştu.

"POLİS OLMADAN KAMU DÜZENİ OLMAZ"

"Polisimiz, jandarmamız bu ülkenin bel kemiğidir. Bunlarsız bir hayat düşünülemez, bir kamu düzeni tesis edilemez. Ama zaman zaman maalesef milletin kendisine vermiş olduğu yetkinin dışına çıkan, bunu istismar eden görevliler olmuyor değil. Bunları öncelikle siz, kendiniz ayıklayacaksınız. Ama iyi görev yapan arkadaşınıza da sonuna kadar sahip çıkacaksınız." diyen Vali Şahin, polisin cezalandırma mercii olmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"O gün (15 Temmuz) bizim polisimiz de, jandarmamız da, askerimiz de milletimizin emrinde ve milletimizin yanında sokaklardaydı. Ama bir takım üzerindeki üniformaya ihanet eden satılmış insanlar, kendini ve aklını kiraya vermiş insanlar; bu millete, bu milletin görevlilerine, jandarmasına, polisine, kamu görevlilerine hiç gözünü kırpmadan, bombalarla, tanklarla, uçaklarla saldırma cüretinde bulundu. Hamdolsun ki o gün milletimizle beraber polis teşkilatımız da diğer kamu görevlilerimizle birlikte dimdik ayakta durdular ve bu milleti onların sürüklemek istedikleri uçurumdan, badireden kurtarmayı Cenab-ı Hak bizlere nasip etti."

VALİ ŞAHİN, HEDİYE TAKDİM ETTİ

Programın sonunda Vali Şahin, dönem birincisi Ali Gülden, dönem ikincisi Aykut Yosunkaya ve dönem üçüncüsü Mustafa Yüksel'e hediyelerini takdim etti. Daha sonra Şükrü Balcı Polis Meslek Eğitim Merkezi 18. Dönem mezunları yemin etti.