TR
18 Kasım 2015 15:57

VALİ ŞAHİN TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ’Nİ ZİYARET ETTİ

VALİ ŞAHİN TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ’Nİ ZİYARET ETTİ İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk’ü ziyaret etti.
  • VALİ ŞAHİN TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Vali Şahin, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden tütün, alkol, uyuşturucu madde gibi zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışmalar yürüten Türkiye Yeşilay Cemiyeti’ni ziyaret etti.

Vali Vasip Şahin’i Yeşilay Cemiyeti ziyaretinde Başkan Prof.Dr. Mücahit Öztürk ile diğer ilgililer karşıladı.

Vali Şahin, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Öztürk’ten Cemiyetin çalışmaları, projeleri ve faaliyetleri hakkında bilgi alarak devam eden çalışmalarda başarılar diledi. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Öztürk, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Vali Şahin’e ziyareti için teşekkür etti.

Yeşilay, 1920’de İngiliz işgal güçlerinin İstanbul Limanı’na gemilerle getirdiği binlerce kasa alkollü içkiyi gençlerimize bedava dağıtıp onları zehirlemesine, işgale karşı direnişi kırarak özgürlüklerini ve onurlarını ellerinden almak istemelerine karşı alkollü içkilerle mücadele amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Padişahın izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da "Hilal-i Ahdar" adıyla kurulmuştur. Yeşilay’ın kurulduğu 1 - 7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır.

Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, alkolden sonra sigara, uyuşturucu, kumar, fuhuş, ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay’ın mücadele alanına dâhil olmuştur