TR
28 Eylül 2017 15:43

VALİ ŞAHİN "ULUSLARARASI LEZZET İSTANBUL FESTİVALİ"NE KATILDI

VALİ ŞAHİN "ULUSLARARASI LEZZET  İSTANBUL FESTİVALİ"NE KATILDI Vali Vasip Şahin, Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri "Uluslararası Lezzet İstanbul Festivali"ne katıldı.

Festival; İstanbul Valisi Vasip Şahin'in yanı sıra, Bilal Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, Albayrak Holding Ceo’su Ömer Bolat ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.

"MERKEZİ BİR KONUMUMUZ VE MERKEZİ BİR MUTFAĞIMIZ VAR."

Açılışta konuşma yapan Vali Şahin, "Anadolu Mutfağı, zenginliğiyle, lezzetiyle ve kültürel felsefesi ile dünyadaki herkes tarafından beğenilen ve kabul gören bir mutfak. Ben şu ana kadar bizim mutfağımızdan tadıp hoşuna gitmeyen, yiyemeyen bir Çinliye, Japon’a, Fransız'a, Alman'a ya da Amerikalıya rastlamadım. Bizim bulunduğumuz merkezi konum aynı zamanda mutfağımızı da merkezileştirmiş ve bütün damaklara hitap edecek şekilde ender bir mutfak haline getirmiş. Bunu ben bir kültür öğesi olarak korumanın ve geliştirmenin olumlu olacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Türk Mutfağı'nı turizm öğesi değil de bir kültür öğesi olarak muhafaza edersek en önde olma ve bayraktar olma vazifesini gerçekleştirebileceğimizi vurgulayan Vali Şahin Türk Mutfağı’nın bir altyapısı ve felsefesi olduğunu sözlerine ekledi.

"MUTFAĞIMIZ KÜLTÜREL VE FELSEFİ BİR YAPIYA SAHİP"

Vali Şahin, "Biz mutfağımızı zenginleştirirken aslında ikram etme kültüründen kaynaklanan bir dinamizmi yakalamışız. Cenab-ı Hak ve Cenab-ı Peygamber her vesile ile yemek ikramını, yetime yemek ikramını, yolcuya, garibe dosta ve komşuya yemek ikramını bize öğütlemiştir. Dolayısıyla bizim mutfağımızın böyle bir kültürel temeli var ve biz bunu kendi geleneksel kültürümüze mezcettiğimizde ortaya bir sanat çıkmış. Misafire değer vermenin en önemli ölçüsü ona verdiğimiz yemekler ve ona ikram ettiğimiz yemeğin sunuş şekli olmuş. Burdan da mutfak adabı çıkmış. Ondan sonra ve ondan önce yeme içme hazırlıklarına baktığınızda yeme içme adab-ı muaşereti ortaya çıkmış." şeklinde konuştu.

Anadolu lezzetlerinin ortaya çıkarılması gerektiğini belirten Vali Şahin; "Şu an hangi dünya mutfağında iki yüzden fazla çorba çeşidi vardır? Ayrıca birçok çeşit yemek çeşitlerimiz var ve bunları bizim bu topraklarda tekrar ihya etmemiz, Türk Mutfağı'nın tescillenmesi ve mutfağın dünya önünde kendi kimliğini tekrar kazanabilmesi açısından da elzemdir." ifadelerini kullandı.