TR
11 Mart 2018 21:48

VALİ ŞAHİN'İN 12 MART İSTİKLÂL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET ÂKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ MESAJI

Kıymetli İstanbullular, Türk milletinin istiklâl aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. yıl dönümünü idrak ediyoruz.

İstiklâl Marşı, Anadolu’nun her karış toprağını saran millî ruhun dile geldiği, her mısraında vatan, bayrak ve hürriyet sevdasının;  yüce milletimizin iman gücünün ve kahramanlığının terennüm edildiği mümtaz bir eserdir.

Âkif,  sadece bir şair ya da sanatçı değil; birçok yönden örnek alınabilecek değerli bir şahsiyettir. Kahraman ordumuza ithaf edip Sahafat’a dahi almadığı İstiklal Marşı için kendisine zorla takdim edilen 500 liralık para ödülünü, büyük bir yoksulluk içinde olmasına rağmen kabul etmeyecek kadar asil, vakur ve şerefli bir insandır.

Vatanına ve milletine olan bağlılığının yanında mütevazı, merhametli, sahici ve samimi tabiatı ile tam bir karakter abidesi olan Âkif; dün olduğu gibi bugün de istikbali aydınlatmaya ve bizlere yol göstermeye devam etmektedir. Ruhu şâd olsun!

Bu duygularla İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Günü’nün 97. yılını kutluyor; başta, Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, istiklâl ve istikbaline yönelik her türlü tehdide canını siper ederek geçit vermeyen tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.