TR
06 Ekim 2017 09:12

VALİ ŞAHİN’İN 6 EKİM İSTANBUL'UN KURTULUŞU'NUN YIL DÖNÜMÜ MESAJI

VALİ ŞAHİN’İN 6 EKİM  İSTANBUL'UN KURTULUŞU'NUN YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Saygıdeğer İstanbullular,

Yeryüzünün incisi İstanbul; tarihi boyunca nice hükümdarın hayallerini süslemiş, defalarca kuşatılmış ve her seferinde direnmeyi başararak ulaşılamayan bir şehir hüviyeti kazanmıştır. Ancak 29 Mayıs 1453’te Fatih Sultan Mehmet ve kutlu askerleri fethedilemez zannedilen bu şehri fethederek yeniden inşa etmiş ve bir medeniyet merkezine dönüştürmüştür. Bugün 94. yılını idrak ettiğimiz 6 Ekim 1923 tarihinde ise Türk milleti; fetihten beri sahibi olduğu topraklara bir kez daha vatan mührünü vurmuş, bir kez daha bu nadide şehrin hâmîsi olduğunu bütün dünyaya göstermiştir.

İstanbul’un Kurtuluşu; vatanın selameti ve devletin bekası söz konusu olduğunda inanmış ve tek yürek olmuş bu büyük millete kimsenin gücünün yetemeyeceğinin en açık delilidir. Bu hürriyet aşkı ve istiklal ruhu, ne mutlu ki her yeni nesilde tekrar doğmakta ve ecdadımızdan devraldığımız miras, aynı inanç ve şuurla istikbale taşınmaktadır.

Bu vesileyle eşi benzeri bulunmayan İstanbul’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümünü kutluyor; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve vatan müdafaasında eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyorum.