TR
15 Kasım 2015 15:53

VODAFONE İSTANBUL MARATONU "KADINA ŞİDDETE DUR DE "TEMASIYLA KOŞULDU

VODAFONE İSTANBUL MARATONU "KADINA ŞİDDETE DUR DE "TEMASIYLA KOŞULDU İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Vodafone 37. İstanbul Maratonu bu yıl “Kadına Şiddete Dur De” temasıyla koşuldu.
  • VODAFONE İSTANBUL MARATONU "KADINA ŞİDDETE DUR DE "TEMASIYLA KOŞULDU
  • VODAFONE İSTANBUL MARATONU "KADINA ŞİDDETE DUR DE "TEMASIYLA KOŞULDU
  • VODAFONE İSTANBUL MARATONU "KADINA ŞİDDETE DUR DE "TEMASIYLA KOŞULDU
  • VODAFONE İSTANBUL MARATONU "KADINA ŞİDDETE DUR DE "TEMASIYLA KOŞULDU

Bu yıl 37'ncisi gerçekleştirilen Vodafone İstanbul Maratonu'nun startını, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş birlikte verdi. Milletvekilleri ile birlikte İstanbul Valisi Vasip Şahin, Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, kaymakamlar ve ilçe belediye başkanlarının da katıldığı maratona 120 farklı ülkeden 30 bin sporcu iştirak etti.

Maraton, 15 ve 10 kilometre Koşusu ile Halk Yürüyüşü kategorilerinde gerçekleştirilen organizasyona 100 binin üzerinde sporsever katıldı.

İstanbullular bende bugünkü bu yoğun katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum diyen Bakan Kılıç, " dünya maratonları içerisinde çok farklı bir yere sahip olan İstanbul maratonu ki İstanbul olarak zaten ve Türkiye olarak çok farklı bir yerimiz var. Dünyadaki insanlığa karşı yapılan tüm şiddetlere ve teröre karşı burada hep birlikte beraberliğimizi de açık seçik ortaya koyduğumuzdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bedeni sağlık açısından önemi olan bu maratonumuzun da hem İstanbul’umuza Türkiye’mize ve tüm insanlığımıza hayırlı olmasını diliyorum. Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum" dedi

Bakan Müezzinoğlu,"Sevgili İstanbullular öncelikle kendi şahsi sağlıklı geleceğinize, İstanbul’umuzun sağlıklı geleceğine sahip çıktığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Biz sağlık bakanlığı olarak sağlıklı bireyi, ruhen, fiziken ve sosyal yönden sağlıklı olma hali diye tarif ediyoruz. Sizler hem kendi ruh sağlığınıza, hem kendi fiziksel sağlığınıza, hem de kendi sosyal sağlığınıza bir taraftan sahip çıkarken, İstanbul’un sağlıklı geleceğine sahip çıktığınız için sizlere teşekkür ediyor ve tebrik ediyorum. Tabii ki Kadına şiddete hep birlikte hayır diyoruz. Her türlü şiddete hep birlikte hayır diyoruz. 37'ncisini yaptığımız bu İstanbul maratonumuza ev sahipliği yapan İstanbul Büyükşehir Belediye başkanımızı ve Vodafone'u tebrik ediyorum.

Dünyanın en büyük maratonu ve koşusunda mutluluğa, sevgiye, hoşgörüye geleceğe ve kardeşliğe koşuyoruz diyen İBB Başkanı Topbaş, " her yıl farklı temalarla koşmaktayız. Bu yıl ki temamız " Kadınlara Şiddete Hayır". Paris’teki terör olayını ve tüm terör olaylarını kınıyoruz, lanetliyoruz insan hayatı kutsaldır diyoruz. Biz İstanbul'da gerçek anlamda hoşgörü ve barış kenti bu kentten tüm dünyaya bunu haykırıyoruz. Bugün bu maratonun farklı bir değeri olduğunu düşünüyorum. 5 yıldan beri ana sponsorumuz Vodafone özellikle kendilerine ve temsilcilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Bugünkü koşunun sizler için ülkemiz ve dünya için barışa, mutluluğa ve kardeşliğe vesile olmasını diliyorum diyen Vali Şahin, " Dün Fransa'da meydana gelen elim olayı telin ediyorum. Tüm dünyada bölgemizde ve ülkemizde bu tür hadiselerin bir daha yaşanmasın diye diliyorum. Bu organizeden dolayı hem Büyükşehir Belediye Başkanıma hem de destek olan Vodafone şirketine teşekkür ediyorum" sözlerini dile getirdi.

Vodafone 37. İstanbul Maratonu'nda erkeklerde Kenyalı atlet Chelimo birinci oldu. Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda Kenyalı Chelimo ilk sırayı elde etti. Erkeklerde ikinci ve üçüncü sıraları yine Kenyalı atletler aldı. Maratonu, Evans Kiplagat ikinci, Silah Limo ise üçüncü sırada tamamladı.

Vodafone 37. İstanbul Maratonu'nda kadınlarda Etiyopyalı atlet Amane Gobena birinci oldu.

Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda geçen yılın birincisi Etiyopyalı Gobena, üst üste ikinci kez ilk sırayı elde etti.  Yarışta, Etiyopyalı Zerfie Limeneh Tadese ikinci, Etiyopya asıllı Türk sporcu Meryem Erdoğan ise üçüncü sırayı aldı.