TR
06 Mart 2019 13:37

“YENİLENME SÜRECİ HAYATİ BİR FIRSAT”

“YENİLENME SÜRECİ HAYATİ BİR FIRSAT” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliğinde yürütülen “Yatay Şehirleşmeyle 50 Bin Yeni Sosyal Konut Başlıyor” projesi kapsamında inşası tamamlanan 53 bin 626 sosyal konut ve 130 tesisin toplu teslim törenine katıldı.

İNSANINA YÜK DEĞİL HİZMET ÜRETEN İSTANBUL

Kasımpaşa Kızılay Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün TOKİ’nin dağıtım törenini yapıyoruz. Dostluk ve kardeşliğiniz için şükranlarımı sunuyorum. Buralar benim İstanbul sevgimin filizlendiği kökleştiği yerdir.  Hep bu aşkla düşündük ve İstanbul için düşündüklerimizi birer birer hayata geçirdik.” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında “İnsanına yük olan değil hizmet eden bir İstanbul haline getirdik. İstanbul’un taleplerine cevap verebilmek için çalıştık. Gönlümü verdiğim İstanbul bize sahip çıktı.” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını, “TOKİ’nin geçtiğimiz yıl bitirdiği projeler hayırlı olsun Emeği geçen herkesi kutluyorum.” diyerek tamamladı. 

TALEP TOPLAMA 6 MART’TA BAŞLIYOR

Törende söz alan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çok önemli bir projenin açılışı için bir araya gelindiğini söyleyerek proje içerisinde hastane, sağlık ocağı ve birçok sosyal donatı içeren 53 bin sosyal konutun olacağını belirtti. Bakan Kurum, 50 bin sosyal konut için de taleplerin 6 Mart-15 Nisan arasında toplanacağını ifade etti.

“ÇEVRE DOSTU MARKA ŞEHİRLER İNŞA EDİLECEK”

Törende konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Toplu Konut, yurdun dört köşesinde konut inşa ediyor. Bu sayede komşuluk arttığı, çocukların sokaklarda güvenle oynadığı çevre dostu marka şehirler inşa edilecek.” diyerek bu yenilenme sürecinin hayati bir fırsat olduğunu dile getirdi. Vali Yerlikaya, İstanbul’da yenileme uygulamalarının 50 bine ulaştığını ve bu uygulamalar sayesinde fiziksel değişime katkı sağlandığına değindi. İstanbul’un yenileme uygulamalarıyla deprem riskinin azalması yönünde önemli bir adım olduğunu belirten Vali Yerlikaya, inşası tamamlanan 50 bin sosyal konutun hak sahiplerini tebrik etti.

Konuşmaların ardından, canlı yayınlaBitlis, Mardin, Samsun, Trabzon ve Beyoğlu’na bağlanılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kurdele kesim ve temel atma törenleri yapıldı.